Haniebne słowa polityka PO. „W Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową”.

Artykuł
Obozy koncentracyjne powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową - stwierdził poseł PO Artur Łącki
Fot. Twitter/@rbrtchief

- Dawno historycy stwierdzili ten fakt, że obozy koncentracyjne, w których mordowało się Żydów i Polaków, powstały na terenie Polski, dlatego że w Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową - stwierdził poseł PO Artur Łącki.

Skandaliczną wypowiedź posła PO, która padła na antenie TVP Info skomentował w programie poseł PiS, sekretarz stanu MEiN dr Tomasz Rzymkowski.

- Jestem zszokowany słowami pana posła Łąckiego. Uważam, że powinien w tej chwili przeprosić - stwierdził poseł PiS.

- Przeprosić cały naród polski, bo te słowa są haniebne. Panie pośle, to jest ostatni moment, żeby uderzyć się w pierś i powiedzieć „przepraszam”. To co pan powiedział, to zaprzeczenie tego, że w 1933 r. w Niemczech doszedł do władzy Adolf Hitler, który rozpętał antysemicką nagonkę - dodał Rzymkowski, dopytywany przez Łąckiego kogo ma przepraszać.

- Czy pan twierdzi, że pierwsze obozy koncentracyjne, w których mordowano Żydów, powstały w Polsce, czy powstały w III Rzeszy Niemieckiej? Kto budował?! Administracja polska, Polacy - w duchu społecznej odpowiedzialności się rzucili do budowy obozów koncentracyjnych? A strażnicy w tych obozach - to było Wojsko Polskie czy niemieckie SS? Czy pan w ogóle wie, co mówi? To, co pan powiedział przed chwilą, jest haniebne, pan się powinien wstydzić - grzmiał sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Poseł PO próbował bronić swojego stanowiska. - Powiedziałem, że badania historyków światowych wskazują na to, że w Polsce był duży antysemityzm przed II wojną światową - powtórzył Łącki.

- Nazwiska! Jakich historyków? Socjologów? Jakich? (…) chociaż jedno, tego historyka nazwisko, na którego się pan powołuje, bo póki co to są pana słowa, haniebne - dopytał oburzony Rzymkowski.

Próbę wycofania się Łąckiego ze swojej wypowiedzi skomentował wiceszef resortu edukacji. - Dobrze się pan wycofuje, ja się bardzo cieszę, ale wystarczyło powiedzieć „pomyliłem się” - podsumował Rzymkowski.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Polskie Radio.24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy