Wracamy do domu. Polscy żołnierze już w drodze do kraju

Artykuł
Polscy żołnierze, którzy prowadzili ewakuację osób z Afganistanu, są już w drodze do Polski
Fot. Twitter/@MON_GOV_PL

- Nasi żołnierze, którzy prowadzili ewakuację osób z Afganistanu są bezpieczni. Są poza Kabulem, już w drodze do Polski - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Dziś, w wyniku podwójnego zamachu bombowego pod lotniskiem co najmniej 70 osób zostało zabitych a 120 rannych trafiło do szpitali w Kabulu. Według obecnych danych zginęło też dziesięciu amerykańskich żołnierzy. Do jednej z eksplozji doszło pod jednym z głównych wejść na lotnisko, gdzie gromadzili się ludzie a do drugiego ok. 300 metrów dalej.

- Nasi żołnierze są bezpieczni. Ci wszyscy, również konsulowie, którzy byli zaangażowani bezpośrednio na lotnisku w Kabulu w ewakuację, a była to spora grupa są teraz już poza Kabulem, są bezpieczni. W tej chwili są już w drodze do Polski i należy się spodziewać, że jutro szczęśliwie dotrą do naszego kraju - poinformował wiceszef MON.

Zaznaczył, że to najważniejsza informacja, bo zamach, do którego doszło dziś miał miejsce przy bramie do lotniska, gdzie działali żołnierze i przede wszystkim również konsulowie.

- Odbywało się tam swoiste wyciąganie tych, którzy chcieli opuścić Afganistan. Trudne zadanie, ale udało się je przeprowadzić - dodał Skurkiewicz.

Jak mówił, informacje o możliwym wybuchu pojawiały się i były kolportowane. Mówił też o nich podczas porannej odprawy ze współpracownikami zajmującymi się ewakuacją.

- Były informacje służb, że w ciągu tych 12 godzin może do tego dojść - podkreślił. 

Dodał, że to co działo się w samym Kabulu zagrażało już samej misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Przypomniał, że ewakuacja naszych współpracowników zakończyła się. Ostatni ewakuowani, to osoby, które podjęły decyzję, żeby wyjechać w ostatnich dniach, z nasilaniem się złej sytuacji w Kabulu. Wiceszef MON zadeklarował, że jeśli ktoś pozostał w Afganistanie to - jeśli to tylko będzie możliwe - nasz kraj i NATO nie pozostawią ich samym sobie.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy