Tragedia na Kaukazie. Pięciu alpinistów nie żyje.

Artykuł
Elbrus
Fot. Pixabay/vishstudio

Pięciu alpinistów zginęło podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Kaukazu – Elbrus (5642 m n.p.m.). Pozostałych czternastu wspinaczy z 19-osobowej grupy udało się uratować.

Grupa alpinistów wezwała ratowników po wejściu na wysokość 5400 m n.p.m., gdzie natknęła się na ekstremalnie trudne warunki. Dzięki akcji ratunkowej, w której brało udział kilkudziesięciu ratowników, udało się uratować 14 wspinaczy. 5 osób niestety zginęło.

W górach panowały skrajnie niesprzyjające warunki

Akcja była prowadzona w skrajnie niesprzyjających warunkach, przy silnych opadach śniegu, wietrze dochodzącym do 216 km/h i temperaturze powietrza minus 20 st. C.

Jak przekazał przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin, 11 alpinistów przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Trzech uratowanych odmówiło pomocy szpitalnej.

O swojej wyprawie i jej trasie alpiniści zawiadomili zawczasu ministerstwo spraw nadzwyczajnych, co ułatwiło akcję ratunkową. Dotychczas nie podano narodowości uczestników wyprawy.

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. Położony jest w Rosji, na terenie Kabardyno-Bałkarii, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. W zależności od interpretacji przebiegu granicy między Europą i Azją Elbrus może być zaliczany do Korony Ziemi jako najwyższy szczyt Europy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy