Ukraina: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy

Artykuł
W najbliższej perspektywie Rosja najpewniej będzie nadal stosować środki hybrydowe - uważa gen. Najew
Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy – oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje, że w najbliższej perspektywie Moskwa będzie nadal stosować środki hybrydowe.

– Militarne zagrożenie ze strony Rosji na południu Ukrainy z każdym rokiem tylko wzrasta – stwierdził generał w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

– Nie można powiedzieć, że są bezpośrednie oznaki tego, że Rosja w najbliższym czasie zacznie wojskową agresję. Ale intensywna militaryzacja okupowanego półwyspu i utworzenie potężnej bazy wojskowej tylko wzmacnia zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w sferze wojskowej – powiedział Najew.

Jak dodał, doświadczenie roku 2014, kiedy wybuchł konflikt w Donbasie, świadczy o tym, że „Rosja może pójść nie tylko na zaostrzenie, ale też może przejść do prawdziwych bojowych działań na południu Ukrainy w dowolnym, wygodnym dla rosyjskiego kierownictwa czasie”.

Zaznaczył, że na tle uruchomienia przez Kijów mechanizmu Krymskiej Platformy Rosja „wzmacnia nacisk, jeśli chodzi o niedopuszczenie do wypracowania działającego mechanizmu pokojowej deokupacji Krymu, grożąc możliwym rozszerzeniem agresji zbrojnej”.

Demonstracja siły, bezkarności i bezczelności”

W opinii Najewa obecnie nie zaobserwowano oznak formowania na półwyspie ofensywnych jednostek, jednak, biorąc pod uwagę doświadczenia nabyte podczas ćwiczeń, Rosja ma możliwość operatywnego przerzucenia wojsk na duże odległości.

Ukraińskie siły są gotowe do reagowania na wszelkie zagrożenia z kierunku krymskiego - zapewnił dowódca i zaznaczył, że Ukraina wzmacnia lądowe i morskie granice na południu.

– Biorąc pod wagę wzmacnianie przez Rosję wojskowego potencjału wokół Ukrainy i przeprowadzenie dużych manewrów, w tym w temacie ofensywnym, zagrożenia pełnowymiarowego wtargnięcia na terytorium Ukrainy pozostają – oznajmił.

Odnosząc się do sytuacji w Donbasie, generał zaznaczył, że w ostatnim czasie dochodzi tam do częstszego wykorzystywania przez siły przeciwnika zakazanych przez porozumienia mińskie rodzajów uzbrojenia, w tym wobec obiektów cywilnych. Według niego głównym celem takich działań jest „demonstracja siły, bezkarności i bezczelności”.

Według generała w najbliższej perspektywie Rosja najpewniej będzie nadal stosować środki hybrydowe, by wpływać na Ukrainę. Działania te zdaniem generała będą dotyczyć podtrzymywania niestabilnej sytuacji na wschodzie Ukrainy, destabilizacji społeczno-politycznej sytuacji w kraju oraz przestrzeni informacyjnej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy