Przejdź do treści
17:50 Prezydent Andrzej Duda do funkcjonariuszy SG: przepraszam za przykrości, których doznaliście ze strony naszych rodaków
16:50 NASZ NEWS: PSL i Polska 2050 forsują zmianę premiera Donalda Tuska na Radosława Sikorskiego - dzisiaj spotkanie liderów "koalicji 13 grudnia"
16:44 Ukraina: Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, Wołodymyr Zełenski i Donald Trump, przeprowadzili „bardzo ważną i treściwą rozmowę” – powiadomił w piątek szef kancelarii szefa państwa ukraińskiego
16:24 MSZ przekazało ambasadzie Rosji notę, w której stanowczo zaprotestowało przeciwko atakom lotniczym na ludność Ukrainy - poinformował w piątek polski resort dyplomacji
16:05 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwiększającą limit przychodów przy zwolnieniu z VAT
15:23 Warszawa: Adam Bodnar ściga opozycję, tym razem posła i byłego ministra Antoniego Macierewicza - skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu w związku z podkomisją ds. zbadania katastrofy smoleńskiej
14:40 Niemcy: 23 osoby zostały ranne w wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina. Na pokładzie znajdowały się co najmniej trzy osoby z obywatelstwem Polski
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu II, zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką oraz europosłem Maciejem Wąsikiem. Wydarzenie odbędzie się dziś (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu Focus na Starym Mieście
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

1000 dni wojny, która kształtuje przyszłość świata...

Źródło: facebook.com/GeneralStaff.ua

Dziś, 18 listopada 2024 roku, mija dokładnie 1000 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Ten tragiczny okres naznaczony jest heroizmem narodu ukraińskiego, niezłomnym wsparciem Polski, brutalnością działań rosyjskich oraz kalkulacjami politycznymi Niemiec.

1000 dni wojny na Ukrainie

Od pierwszych dni inwazji Ukraina wykazała się niezwykłą determinacją i odwagą w obronie swojej suwerenności. Mimo przewagi militarnej agresora, ukraińskie siły zbrojne skutecznie odpierały ataki, odzyskując kontrolę nad kluczowymi obszarami, takimi jak Chersoń w listopadzie 2022 roku. Społeczeństwo ukraińskie zjednoczyło się w obliczu zagrożenia, co zaowocowało silnym ruchem oporu i wsparciem dla walczących na froncie.

Polska od początku konfliktu stała się jednym z najważniejszych sojuszników Ukrainy. Przyjęła miliony uchodźców, zapewniając im schronienie i pomoc humanitarną. Warszawa dostarczyła również znaczną pomoc wojskową, w tym czołgi Leopard 2 oraz systemy obrony przeciwlotniczej. Polska aktywnie działała na arenie międzynarodowej, promując sankcje przeciwko Rosji i wspierając aspiracje Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

Działania Rosji w Ukrainie charakteryzowały się brutalnością i licznymi naruszeniami praw człowieka. Ataki na infrastrukturę cywilną, takie jak ostrzały szpitali i szkół, spowodowały śmierć tysięcy niewinnych osób. Organizacje międzynarodowe, w tym Międzynarodowy Trybunał Karny, prowadzą śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne.

Niemcy początkowo były krytykowane za opieszałość w reakcji na agresję Rosji. Berlin wstrzymał certyfikację gazociągu Nord Stream 2, ale początkowo unikał dostarczania broni Ukrainie. Dopiero pod presją międzynarodową i wewnętrzną Niemcy zwiększyły wsparcie wojskowe i humanitarne dla Ukrainy.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, jest często porównywany do Józefa Stalina ze względu na autorytarne rządy i agresywną politykę zagraniczną. Inwazja na Ukrainę przypomina działania Stalina z 1939 roku, kiedy to ZSRR zaatakował Polskę. Obaj przywódcy dążyli do rozszerzenia wpływów Rosji kosztem sąsiednich państw, nie zważając na międzynarodowe normy i prawa człowieka. 

Wojna w Ukrainie, choć tragiczna, zmusiła świat do przemyślenia dotychczasowych założeń dotyczących bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej. Ukraina zapłaciła wysoką cenę, by uświadomić światu, że system bezpieczeństwa wymaga fundamentalnych zmian.

Te 1000 dni wojny to czas cierpienia i strat, ale także czas wielkich przemian, które kształtują przyszłość Ukrainy, Europy i świata. Solidarność społeczności międzynarodowej, siła ukraińskiego społeczeństwa i determinacja obrońców kraju pozostają źródłem nadziei na pokój i sprawiedliwość.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Czy SOP inwigiluje polityków? Spotkanie Hołowni wywołało burzę

Komisja KEP: wyrok TK ws. religii przywraca ład prawny w szkołach

Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent Ukrainy o wzajemnej zgodzie na współpracę

Prof. Czarnek w Kancelarii Prezydenta? To już nie takie pewne

Edyta Górniak poruszająco: „Wszystkie pieniądze wydaję na Allana albo na leczenie”

PiS chce odwołania von der Leyen. Jaki: Zablokujcie środki Niemcom

Hołownia o nocnym spotkaniu u Bielana: regularnie spotykam się z wszystkimi opcjami

Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. "To wydarzyło się nagle. Sytuacja jest poważna" – mówi Robert Górski

Historyczny debiut Polek na Euro. Dzisiaj starcie z Niemkami

FAZ o Niemcach: Zapomnieli o polskich ofiarach II wojny światowej

Prezydent Duda odwiedził funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Bąkiewicz: Państwo nie działa. Granica to porażka rządu Tuska

[NASZ NEWS] Premiera Tuska zastąpi Radosław Sikorski? Tego chcą koalicjanci

Real Madryt rekordzistą zarobków w Klubowych Mistrzostwach Świata

Renta wdowia może odebrać czternastkę. Seniorzy w pułapce ZUS

Najnowsze

Czy SOP inwigiluje polityków? Spotkanie Hołowni wywołało burzę

Edyta Górniak poruszająco: „Wszystkie pieniądze wydaję na Allana albo na leczenie”

PiS chce odwołania von der Leyen. Jaki: Zablokujcie środki Niemcom

Hołownia o nocnym spotkaniu u Bielana: regularnie spotykam się z wszystkimi opcjami

Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. "To wydarzyło się nagle. Sytuacja jest poważna" – mówi Robert Górski

Komisja KEP: wyrok TK ws. religii przywraca ład prawny w szkołach

Rozmowa Trump-Zełenski. Prezydent Ukrainy o wzajemnej zgodzie na współpracę

Prof. Czarnek w Kancelarii Prezydenta? To już nie takie pewne