Przejdź do treści
11:15 Władze Otwocka: woda w kranach nadal nie nadaje się do picia
10:48 Polska: W marcu prawie 7 tys. przypadków krztuśca i 81 tys. zakażeń wirusem RSV
10:30 Śląskie: W części gminy Bestwina woda zdatna do picia tylko po przegotowaniu
09:21 Polska: Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci ofiar w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej
09:07 Gdańsk: Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może stać za zniszczeniem flag na Westerplatte
08:18 Mazowieckie: Optymistycznie, w kranach woda zdatna do picia będzie w okolicach przyszłej soboty - poinformował w piątek burmistrz Karczewa Michał Rudzki
08:00 Podkarpackie: Szpital w Ustrzykach Dolnych czasowo zawiesza pracę oddziału chorób wewnętrznych. Powodem jest brak lekarzy
07:44 Media: Brytyjski rząd zatwierdził rozbudowę lotniska Londyn-Luton
07:21 Warszawa: Od soboty autobusy linii 850 zmienią się w 755 i będą kursować przez cały tydzień
06:05 Polska: W piątek o godz. 16 mija czas na zgłoszenie do PKW kandydatów na prezydenta
Ważne Tomasz Sakiewicz, prezes Republiki: Zapłacimy kaucję za Annę W.
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Tychy zaprasza na projekcję filmu "Kryptonim klasztor. Dorwać Pileckiego" oraz spotkanie z autorem filmu Tadeuszem Płużańskim, 4 kwietnia (piątek), g. 17, Kino Andromeda, Pl. K.K. Baczyńskiego 2
Wydarzenie W sobotę (05.04) o godz. 12:00 w Opocznie (Szkoła nr 3, ul. Armii Krajowej 1) odbędzie się konwencja rolna, z udziałem Karola Nawrockiego - obywatelskiego kandydata na prezydenta RP
Protest Protest przeciw masowej migracji do Polski! 5 kwietnia, godz. 12:00, Gubin, wjazd na most graniczny z ul. Bolesława Chrobrego
Spotkanie Posłowie PiS: Mateusz Morawiecki, Maciej Małecki i Robert Telus zapraszają na spotkanie 7 kwietnia o godz. 18. Spotkanie odbędzie się w Czerwińsku nad Wisłą - w Domu Weselnym Siódme Niebo, ul. Jagiełły 1a
Spotkanie Klub "GP" Radom zaprasza na uczczenie pamięci Ofiar Tragedii Smoleńskiej, 10 kwietnia, g. 17, pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich ul. Żeromskiego 10 oraz o 18 na koncert Pawła Piekarczyka w Resursie Obywatelskiej ul. Jacka Malczewskiego 16
Wykład Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza wykład pt. "Techniczne aspekty tragedii nad Smoleńskiem" dr hab. inż. Jerzy Głuch, 9 kwietnia (środa), godz. 18:00, Sala Akwen, Budynek NSZZ Solidarność, ul. Wały Piastowskie 24
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP Narodowy Bank Polski ogłosił „Złoty konkurs dla polskich rodzin”. Nagrodą jest wizyta w skarbcu NBP. Termin zgłoszeń: do 10.04.2025 r. Szczegóły na www.nbp.pl

Szczyt UE. Müller: Pojawi się temat cyberataków

Źródło: Fot. PAP/Archiwum

W rozmowie z dziennikarzami w Brukseli Piotr Müller pokreślił, że w konkluzjach szczytu UE zapewne pojawi się kwestia cyberataków. Rzecznik rządu dodał, że wyrazy solidarności zostały zrealizowane ze strony UE, NATO i Departamentu Stanu USA i oczekiwania Polski są w tej chwili realizowane.

Jednym z tematów trwającego od czwartkowego popołudnia szczytu UE będą relacje z Rosją. Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem zapowiedział, że poinformuje unijnych liderów o cyberatakach kierowanych z Rosji wobec polskiego rządu. Zapowiedział również, że kwestia ta znajdzie swoje odzwierciedlenie w konkluzjach szczytu.

Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że aby rozmawiać z Rosją o jakichkolwiek zmianach w relacjach międzynarodowych, to obie strony muszą realizować wcześniejsze konkluzje przyjęte przez unijnych liderów. Podkreślał również wagę realizacji Porozumień Mińskich przez Rosję, do czego póki co nie doszło.

- Z drugiej strony Polska i inne kraje stają się również przedmiotem ataków cybernetycznych z terytorium Federacji Rosyjskiej, w związku z tym to nie są przyjazne gesty, które obserwujemy choćby w ostatnich tygodniach, nie mówiąc o gestach i działaniach o charakterze łamania prawa międzynarodowego, które obserwujemy od wielu lat - mówił Müller.

Przypomniał w tym kontekście bezprawne zajęcie Krymu przez Rosję oraz mobilizację wojsk przy wschodniej granicy Ukrainy, czego UE nie może akceptować i odmrażać relacji.

- W ramach UE, w ramach Rady Europejskiej widać pewne różnice zdań, jeżeli chodzi o kwestię podejścia do Rosji. Niektórzy życzyliby sobie, aby te rozmowy z Rosją weszły na wyższy poziom, jeżeli chodzi o relacje bilateralne, natomiast nie może być takiej decyzji, gdy ze strony Rosji nie będzie wyraźnych działań, nie tylko gestów, które są oczekiwane ze strony społeczności międzynarodowej - stwierdził rzecznik rządu.

Sprawy dot. zmiany klimatu i porozumienia z Iranem

Müller nawiązywał do francusko-niemieckiej propozycji, której celem, według unijnych źródeł, było osłabienie konkluzji szczytu dotyczących Rosji. Berlin i Paryż zaproponowały propozycje zapisów dotyczących konieczności ściślejszej współpracy Unii z Rosją w określonych dziedzinach. Chodzi np. o sprawy zmian klimatu czy porozumienia nuklearnego z Iranem.

- My jako Polska, która historycznie spośród krajów UE bardzo dobrze rozumie relacje z Rosją nie możemy się zgodzić na to, aby puste gesty zastępowały realne działania - dodał.

Rzecznik rządu pytany o propozycję francusko-niemiecką odparł, że spośród krajów UE zarówno Niemcy, jak i Francja wskazywały na korekty polityki na linii UE-Rosja.

- W sferze deklaratoryjnej to byłby dobry kierunek, ale możliwy tylko wtedy, gdyby Rosja realizowała postanowienia, których oczekuje UE. Tak się nie dzieje, więc trudno oczekiwać, żeby inne kraje UE akceptowały politykę Rosji, która wprost łamie prawo międzynarodowe - powiedział Müller.

Propozycja niemiecko-francuska była dużym zaskoczeniem dla wielu krajów członkowskich. Według relacji jednego z unijnych dyplomatów podczas spotkania ambasadorów państw członkowskich kilkunastu z nich sprzeciwiło się propozycjom nowych zapisów konkluzji, dotyczących Rosji autorstwa Niemiec i Francji. Wśród tych kilkunastu państw znalazły się m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Dania, Holandia, Rumunia, Bułgaria i Polska.

Relacje z Rosją

Rzecznik rządu podkreślał, że relacje z Rosją i ich charakter są przedmiotem sporu w całej UE.

Pytany o to, czego Polska oczekuje od ustaleń posiedzenia Rady Europejskiej odparł, że cyberataki zostały potępione przez organy UE.

- Te wyrazy solidarności nie tylko ze strony UE, ale również Paktu Północnoatlantyckiego, Departamentu Stanu USA zostały zrealizowane. Zapewne w konkluzjach RE ten temat też się pojawi, ale de facto oczekiwania Polski w tej chwili są realizowane, bo wynikają z takiego wspólnotowego podejścia, jeżeli chodzi o kwestię ataków na teren UE - mówił Müller.

Podkreślał, że nie tylko Polska stała się celem cyberataków, ale także Belgia czy Niemcy w ramach akcji hakerów z Rosji o nazwie „Ghostwriter".

- Już w tej chwili głos UE, Paktu Północnoatlantyckiego jest wyraźny w tym zakresie, w związku z tym to, co dzisiaj jest przedmiotem dyskusji to na jakich zasadach można z Rosją dalej rozmawiać, jeśli chodzi o relacje międzynarodowe na poziomie UE-Rosja i tutaj głos Polski jest krytyczny i do czasu wypełnienia Porozumień Mińskich i innych deklaracji, które były istotne z punktu widzenia relacji UE-Rosja my będziemy krytycznie podchodzić do dawania dalszych szans na odbudowę pewnych relacji - dodał rzecznik rządu.

Müller określił działania Rosji jako wrogie w stosunku do wielu krajów UE.

Cyberataki w Polsce

Pytany, czy Polska oczekuje dodatkowych sankcji na Rosję za cyberataki odparł, że w tym zakresie będzie obradował specjalny komitet odpowiedzialny w UE za cyberbezpieczeństwo.

- Tam jedną z możliwości są różnego rodzaju oddziaływania, jeśli chodzi o sankcje na poziomie informatycznym - cybersankcje, ale czy one będą podjęte, to jest inna kwestia. Do tej pory to się bardzo rzadko zdarzało w UE - mówił Müller.

- Natomiast na samym szczeblu Rady Europejskiej cieszymy się, że te sankcje, które były do tej pory przyjmowane zostały niedawno przedłużone - dodał.

Rzecznik rządu poinformował, że przedmiotem obrad obecnie są: pandemia, certyfikacja szczepień czy migracja.

W kontekście migracji podkreślał, że stanowisko Polski jest niezmienne od 2018 r. i zgodne z konkluzjami, że UE powinna skupiać się na pomocy państwom, z których pochodzą ruchy migracyjne, a nie przyjmowaniu większej liczby uchodźców.

Unijny szczyt rozpoczął się w czwartek po południu od spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guteressem. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Kwestie relacji UE-Rosja planowane są natomiast na wieczorną dyskusję. Szczyt zakończy się w piątek wczesnym popołudniem.

https://tvrepublika.pl/mller-nie-wprowadzimy-lockdawn-u-jaki-mial-miejsce-wiosna,104172.html

pap

Wiadomości

Giertych atakuje nawet dziennikarzy krytycznych wobec PiS

Tusk poniesie odpowiedzialność karną! Anna W. już na wolności!

Zniszczone flagi na Westerplatte. Znamy wizerunek sprawcy! [FILM]

Kim jest Rafał Trzaskowski?

Polityk KO zaatakował ofiarę bodnarowców. W internecie KOMENTARZE

Wielkie wydarzenie w kwietniu. Mówi się o gali roku!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Sejm zdecydował ws. obniżenia składki zdrowotnej

Trzymał narkotyki w zamrażarce, a do tego recydywista!

Trump broni Le Pen: „Chcą ją zniszczyć tak samo, jak próbowali mnie”

Czy Rosja wróci do międzynarodowych rozgrywek UEFA? Čeferin zabiera głos w sprawie

Trzeci dzień posiedzenia Sejmu. Dziś o składce zdrowotnej! [NA ŻYWO]

SPRAWDŹ TO!

Ekipa Tuska traci władzę. Tak dziś głosowaliby Polacy! [SONDA]

Odkryli "dom grozy" z 31. dziećmi. Policjant aresztowany

Amerykańska florecistka zdyskwalifikowana po odmowie walki z transpłciową rywalką!

Chce zatrzymania Muska. Twierdzi, że odkryto coś "strasznego"

Najnowsze

Giertych atakuje nawet dziennikarzy krytycznych wobec PiS

Polityk KO zaatakował ofiarę bodnarowców. W internecie KOMENTARZE

Wielkie wydarzenie w kwietniu. Mówi się o gali roku!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

PILNE: Sejm zdecydował ws. obniżenia składki zdrowotnej

Trzymał narkotyki w zamrażarce, a do tego recydywista!

Tusk poniesie odpowiedzialność karną! Anna W. już na wolności!

Zniszczone flagi na Westerplatte. Znamy wizerunek sprawcy! [FILM]

Kim jest Rafał Trzaskowski?