Przejdź do treści
22:12 RCB wydało ostrzeżenie skierowane do mieszkańców powiatu mińskiego: "Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Nie otwieraj okien. Śledź komunikaty służb”
20:57 Podkarpackie: Interwencje strażaków i zerwane linie energetyczne po dwugodzinnej burzy
20:22 Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób ewakuowanych w wyniku gwałtownej burzy
19:07 Doradca ekonomiczny Białego Domu: Trump ma prawo nałożyć 50-proc. cła na Brazylię
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Już dziś dwudniowy szczyt UE. Sprawdź, czego będą dotyczyć dyskusje

Źródło: Fot. Canva

Na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE unijni przywódcy będą rozmawiać m.in. o Rosji, Białorusi, Turcji i Covid-19. Polska będzie też postulować, aby w konkluzjach zawarto zapisy potępiające cyberataki przeprowadzone na jej terytorium i w innych krajach.

Przywódcy na szczycie zajmą się m.in. kwestiami dotyczącymi Białorusi i Rosji. W pierwszej sprawie mają z zadowoleniem przyjąć terminowe wdrożenie sankcji wobec Mińska, zgodnie z konkluzjami poprzedniego szczytu.

Rada Europejska ma też ponowić apel o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i osób arbitralnie przetrzymywanych na Białorusi oraz o zaprzestanie represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów w tym kraju.

W kwestii Rosji zapisy w projekcie konkluzji szczytu, który widziała PAP, są bardzo ogólne. Ma pojawić się stwierdzenie, że Rada Europejska omówiła stosunki z tym krajem na podstawie sprawozdania szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i Komisji Europejskiej oraz potwierdza swoje zobowiązanie do przestrzegania pięciu zasad przewodnich rządzących polityką UE wobec Rosji.

Polska, reprezentowana przez premiera Mateusza Morawieckiego, będzie też postulować, aby w konkluzjach szczytu UE zawarto zapisy potępiające cyberataki przeprowadzone w Polsce i innych krajach.

Dużo miejsca w konkluzjach ma być poświęcone Turcji. Przywódcy mają podkreślić strategiczny interes UE w stabilnym i bezpiecznym otoczeniu we wschodniej części Morza Śródziemnego oraz z zadowoleniem przyjąć deeskalację we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Rada ma potwierdzić gotowość UE do współdziałania z Turcją w celu zacieśnienia współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. W tym kontekście odnotowuje rozpoczęcie prac na poziomie technicznym zmierzających do modernizacji unii celnej UE-Turcja.

Przywódcy mają też odnotować prace przygotowawcze do dialogu wysokiego szczebla z Turcją w kwestiach takich jak zdrowie publiczne, klimat, walka z terroryzmem i sprawy regionalne.

W konkluzjach ma się pojawić zapis, że głównym problemem pozostaje przestrzeganie praworządności i praw podstawowych w Turcji. Rada Europejska "oczekuje od Turcji i wszystkich podmiotów pozytywnego wkładu w rozwiązanie kryzysów regionalnych".

Przywódcy wezwą też Komisję Europejską do niezwłocznego przedstawienia wniosku w sprawie kontynuacji finansowania dla syryjskich uchodźców i społeczności przyjmujących uchodźców w Turcji, Jordanii, Libanie i innych częściach regionu.

Kilka punktów konkluzji ma być poświęconych migracji.

- Chociaż środki podjęte przez UE i państwa członkowskie w ostatnich latach ograniczyły ogólne nieregularne przepływy migrantów, rozwój sytuacji na niektórych szlakach budzi niepokój i wymaga ciągłej czujności i pilnych działań - czytamy w dokumencie.

W celu zapobiegania ofiarom śmiertelnym i dla zmniejszenia nacisku na granice europejscy przywódcy mają wezwać do zintensyfikowania współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów. Powinno to dotyczyć wszystkich szlaków i opierać się na podejściu obejmującym zwalczanie przyczyn, wspieranie uchodźców i wysiedleńców w regionie, budowanie zdolności do zarządzania migracją, eliminowanie przemytu i handlu ludźmi, wzmacnianie kontroli granic, zajmowanie się legalną migracją, jak również zapewnienie powrotu i readmisji.

W konkluzjach ma się też znaleźć kwestia sytuacji w Etiopii. Rada Europejska potępi trwające okrucieństwa, przemoc na tle etnicznym i łamanie praw człowieka w etiopskim regionie Tigraj i wezwie do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do wszystkich obszarów oraz natychmiastowego wycofania sił erytrejskich z Etiopii.

UE i jej państwa członkowskie potwierdzą swoje zobowiązanie do wspierania Etiopii we wdrażaniu reform demokratycznych i wysiłków na rzecz pojednania.

Obok licznych kwestii dotyczących polityki zagranicznej i migracji, szczyt UE ma zająć się także m.in. pandemią Covid-19 i Funduszem Odbudowy.

W projekcie konkluzji, który widziała PAP, zawarto zapis o tym, że Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje postępy w dziedzinie szczepień i ogólną poprawę sytuacji epidemicznej, podkreślając jednocześnie potrzebę kontynuowania wysiłków w zakresie szczepień oraz utrzymania czujności i koordynacji w odniesieniu do pojawiania się i rozprzestrzeniania nowych wariantów koronawirusa.

- Osiągnięte porozumienia w sprawie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid oraz w sprawie zmiany dwóch zaleceń Rady, dotyczących podróży w obrębie UE oraz podróży do UE, które nie są niezbędne, ułatwią bezpieczne podróże transgraniczne. Państwa członkowskie będą je stosować w sposób zapewniający pełny powrót do swobodnego przemieszczania się, gdy tylko pozwoli na to sytuacja w zakresie zdrowia publicznego - czytamy w dokumencie.

Usunięto obraz.

Fot. Canva

Rada Europejska ma też potwierdzić zaangażowanie UE na rzecz solidarności międzynarodowej w odpowiedzi na pandemię.

- Należy szybko kontynuować bieżące prace, mające na celu zwiększenie światowej produkcji szczepionek i powszechnego dostępu do nich, w szczególności za pośrednictwem (mechanizmu) COVAX. Wszystkie kraje produkujące i producenci powinni aktywnie uczestniczyć w wysiłkach na rzecz zwiększenia światowych dostaw szczepionek, surowców, terapii i środków terapeutycznych przeciw Covid-19 na całym świecie oraz koordynować działania w przypadku "wąskich gardeł" w dostawach i dystrybucji - czytamy w projekcie.

Przywódcy dokonają też przeglądu stanu prac we wdrażaniu Funduszu Odbudowy. Z zadowoleniem mają przyjąć terminowe wejście w życie decyzji w sprawie zasobów własnych, która umożliwiła Komisji Europejskiej rozpoczęcie pożyczania środków na potrzeby Funduszu.

Rada Europejska ma zachęcić Komisję i Radę UE do kontynuowania prac nad krajowymi planami odbudowy, tak aby państwa członkowskie mogły w pełni wykorzystać potencjał finansowania w ramach Funduszu Odbudowy, oraz podkreślić znaczenie pełnego i terminowego wdrożenia tych planów.

Rada Europejska ma też wyrazić oczekiwanie szybkich postępów w zakresie globalnej reformy podatku od osób prawnych "na zasadzie konsensusu w ramach G20/OECD".

PAP

Wiadomości

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!

Na słowa Środy zareagowała Żukowska. "Łatwo to mówić..."

Belg Merlier wygrał 9. etap, Pogacar wciąż liderem

Hala produkcyjna stanęła w ogniu! Dym nad Mińskiem Mazowieckim [ZDJĘCIA]

Legia Warszawa zdobywcą Superpucharu Polski!

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Najpierw mówiła o "polskich nazistach", teraz uderza w o. Rydzyka. Internauci z ostrą odpowiedzią!

Mazurek o końcu Tuska. Wpadka Kosiniaka u Stanowskiego. Odlot Michalik z Braunem

Polska kadra U19 z brązowym medalem Mistrzostw Świata!

HIT DNIA

Mentzen dosadnie odpowiada politykom od Tuska. Pisze o szantażu!

Matczak chce, żeby prawdy bronił najbardziej znany kłamca, który został premierem

Ciepło i słonecznie czy zimno i deszczowo? Sprawdź prognozę pogody

HIT! Co zrobić z nielegalnymi migrantami? Środa radzi: Polska powinna się na nich otworzyć [WIDEO]

Najnowsze

Katastrofa małego samolotu na lotnisku w Londynie

Na słowa Środy zareagowała Żukowska. "Łatwo to mówić..."

Belg Merlier wygrał 9. etap, Pogacar wciąż liderem

Hala produkcyjna stanęła w ogniu! Dym nad Mińskiem Mazowieckim [ZDJĘCIA]

Legia Warszawa zdobywcą Superpucharu Polski!

Coraz trudniej uwierzyć w przypadki. Hala w Mińsku Mazowieckim objęta potężnym pożarem. WIDEO

Gontarz: tylko około 13% nielegalnych migrantów, którzy dotarli do Niemiec, podjęło stałą pracę

Burza zerwała dach kościoła. Ewakuowano 500 osób!