Przywódca Sinn Fein aresztowany
Przywódca północnoirlandzkiej partii Sinn Fein Gerry Adams został zatrzymany przez policję w związku z zamordowaniem w 1972 r. przez IRA 37-letniej wdowy Jean McConville, matki 10 dzieci. Adams zaprzecza jakoby miał jakikolwiek związek z tym morderstwem.
Adams zgłosił się sam na posterunek policji i został zatrzymany po przesłuchaniu.
McConville, mieszkanka jednej z zachodnich dzielnic Belfastu, została - według ustaleń policji - uprowadzona i zastrzelona przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA), która podejrzewała ją, że jest informatorką armii brytyjskiej. Jej zwłoki znaleziono po ponad 30 latach, w sierpniu 2003 r. na plaży w hrabstwie Louth (Republika Irlandzka).
Adams, który jest przywódcą Sinn Fein, partii będącej polityczną reprezentacją IRA, zawsze zaprzeczał, że brał bezpośredni udział w akcjach zbrojnych IRA oraz, że miał jakikolwiek związek z tym zabójstwem.
IRA, reprezentująca katolicką mniejszość Irlandii Północnej, prowadziła przez trzy dziesięciolecia walkę z protestantami oraz władzami Irlandii Północnej, wspieranymi przez armię brytyjską, której celem było oderwanie Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do sąsiedniej Republiki Irlandzkiej. Starcia i akty terroru zakończył dopiero układ pokojowy zawarty w 1998 r.
Wiadomości
Jarosław Kaczyński ostrzega: mamy do czynienia ze stanem, w którym niepodległość Polski jest zagrożona
Ordo Iuris chce wyłączenie prof. Środy z orzekania ws. socjologa, który chciał "zwalczać katotalibów"
Sójka alarmuje o działaniach Koalicji Obywatelskiej wymierzonych w Fundusz Medyczny. "Chcą go ograbić"
Najnowsze
Dworzec Centralny zamknięty w czasie Marszu Niepodległości. "PRLowska szkoła utrudniania życia"
Sabalenka kończy sezon jako liderka rankingu WTA
Kontakty z Rubcowem, spotkania ze Szmydtem. Żurek w otoczeniu ruskich szpiegów