Postępowanie ws. Mariana Banasia. Ziobro: Nie można ujawniać szczegółów

Artykuł
Banaś domaga się jasnej odpowiedzi na pytanie o cel śledztwa
Fot. PAP/Marcin Obara

Szef MS Zbigniew Ziobro był pytany o to, czy prokuratura ujawni materiały ze śledztwa ws. szefa NIK Mariana Banasia. Ziobro przyznał, że w sprawie szefa NIK toczy się jeszcze postępowanie. Dodał, że to nie jest moment, kiedy tę sprawę można ujawnić. Zaznaczył jednak, że przyjdzie też taki czas, że te materiały będą dostępne.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś poinformował na początku tygodnia, że chce upublicznienia materiałów zgromadzonych przez CBA i prokuraturę w śledztwie w jego sprawie.

- Nie obawiam się o swoją uczciwość. Operacja służb przeciwko mnie i mojej rodzinie ma na celu jedynie zmuszenie mnie do rezygnacji - stwierdził Banaś.

- W sprawie pana Mariana Banasia toczy się jeszcze postępowanie i nie chcę przesądzać jego finału. To nie jest ten moment, kiedy tę sprawę można ujawnić, ale przyjdzie też taki czas, na pewno, że te materiały będą ujawnione - oświadczył Ziobro.

Sprawa ma związek ze wszczętym pod koniec 2019 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku śledztwem dotyczącym m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Podstawą wszczęcia postępowania były trzy zawiadomienia, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Oświadczenie Mariana Banasia

Szef NIK w oświadczeniu poinformował, że kieruje do szefa MSWiA, ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry „wniosek o upublicznienie wszystkich materiałów zgromadzonych przez blisko 2 lata tak, aby opinia publiczna mogła zapoznać się ze wszystkimi dokumentami zgromadzonymi w ww. sprawie".

Banaś, jak wyjaśnił, domaga się jasnej odpowiedzi na pytanie o cel tego śledztwa.

- Od niemal dwóch lat zespół funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego i prokuratury zbiera dowody na popełnienie przeze mnie rzekomych przestępstw, o których tak chętnie informuje się i szeroko komentuje w mediach. Szykanowani są moi bliscy, dzieci, żona, synowa, nawet moje wnuki były świadkami czynności operacyjnych służb w domu syna. Moi byli współpracownicy, znajomi oraz ich firmy są obiektem przeszukań przez funkcjonariuszy CBA. Ogromne siły i środki zaangażowane zostały w jednym celu: zebrania haków na mnie i moją rodzinę - napisał.

Szef NIK podkreślił, że dwa lata temu szef MSWiA osobiście poinformował opinię publiczną, że jest w posiadaniu materiałów, które w niezbity sposób dowodzą popełnienia przez Banasia przestępstwa.

- To już prawie dwa lata odkąd Mariusz Kamiński skierował przeciwko mnie zawiadomienie do prokuratury regionalnej w Białymstoku. Przez ten czas pomimo domniemanych dowodów o jakich mówił Minister SWiA, prokuratura nie przesłuchała mnie ani w charakterze świadka, ani w charakterze podejrzanego - dodał.

Śledztwo ws. szefa NIK

Banaś zapytał w oświadczeniu, czy w postępowaniu chodzi o rzetelne wyjaśnienie sprawy, czy bardziej o gnębienie jego i jego rodziny.

- W mojej ocenie jest to forma szantażu mającego na celu zmuszenie mnie do ustąpienia ze stanowiska Prezesa Najwyższej Izby Kontroli - ocenił.

W piśmie tym szef NIK zapewnił, że jest człowiekiem prawym i zasłużonym dla Państwa Polskieg", ceni sobie transparentność i uczciwość, zarówno w relacjach z ludźmi, jak i w biznesie.

- Oczekuję więc upublicznienia wszystkich dowodów z akt śledztwa, do których z pewnością się odniosę i wykażę, że cała operacja służb zainicjowana przez Mariusza Kamińskiego przeciwko mojej osobie jak i mojej rodzinie miała na celu jedynie zmuszenie mnie do rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa NIK - napisał Banaś.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy