Przejdź do treści
19:00 Włochy: strajk głodowy obywatela Ukrainy, który ma zostać wydany Niemcom w sprawie Nord Stream
18:30 Opolskie: WSA odrzucił skargę w sprawie obwodnicy Brzegu, można kontynuować prace
18:00 Pakistan: władze wpuściły około 2 tysiące sikhów z Indii na obchody urodzin Guru Nanaka
17:30 USA: zmarł były wiceprezydent Dick Cheney, który współpracował z Polską po zamach terrorystycznych z 11 września
17:00 Litwa: zmarła Krystyna Adamowicz, dziennikarka zasłużona dla polskości na Litwie
16:30 Ukraina: zniszczyliśmy sztab operatorów dronów z elitarnej rosyjskiej jednostki Rubikon
16:01 Przydacz: 3 grudnia szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 7 mln osób. Wykonano ponad 20 mln iniekcji

Źródło: Fot. PAP/Łukasz Gągulski

W Polsce wykonano dotąd ponad 20 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 7 mln osób – wynika z danych rządowych.

Od 27 grudnia, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 19 047 dawek. W tym czasie zgłoszono 9879 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Do Polski dostarczono dotąd ponad 23,6 mln dawek. Nieco ponad 22,5 mln z nich dotarło do punktów szczepień – podano w rządowym serwisie na stronie gov.pl.

Od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat przeciwko COVID-19 – przekazał we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że będą to szczepienia w punktach szczepień, a od września w szkołach.

#SzczepimySię i wracamy do normalności❗#OstatniaProsta

Nie zwlekaj i już teraz zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19 przez:

➡️ infolinię 989
➡️ https://t.co/EAI6V332L5
➡️ SMS o treści SZCZEPIMYSIE na nr 880 333 333
➡️ aplikację #mojeIKP#BądźBezpieczny pic.twitter.com/0N3NwFHajn

— #SzczepimySię (@szczepimysie) June 1, 2021

– W związku z decyzjami Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku od 12 do 15 lat – poinformował na konferencji w KPRM Michał Dworczyk. Dzieci otrzymają zastrzyki preparatem Pfizera.

Dworczyk poinformował, że toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. – Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki tych badań. Jak wyniki tych badań okażą się pozytywne, to w oparciu o rekomendacje Rady Medycznej przy premierze będziemy podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych – przekazał.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Ponad 18.tys. dawek podanych w Mediatece w Grodzisku Mazowieckim. #szczepimysie pic.twitter.com/fh4h6XiUpV

— Nguyet P-O (@OsieckaNguyet) May 28, 2021

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że planowana w szkołach akcja informacyjna dotycząca szczepień jest „dobrym asumptem” do ciągłej edukacji w tym zakresie. – Po to właśnie, żeby ruchy, które sprzeciwiają się szczepieniom, nie mogły bazować czy żerować wręcz na niewiedzy, nieświadomości i na tworzeniu pewnych mitów – powiedział Niedzielski.

Dworczyk był pytany, czy możemy powiedzieć, że nadszedł moment, w którym to szczepionka czeka na człowieka, a nie on na szczepionkę. Odparł, że taki moment nastąpi w czerwcu.

– Przez ostatnie zawirowania z dostawami niektórzy pacjenci mogli odczuć problemy związane z przesuwaniem terminów – przyznał. Zaznaczył jednak, że pod względem dostaw „czerwiec jest zaplanowany w taki sposób, że będziemy mogli w tej chwili powiedzieć, że to szczepionki czekają na pacjentów, a nie pacjenci na szczepionki”.

W związku z decyzjami EMA oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpoczną się dobrowolne szczepienia dzieci od 12 do 15 roku życia. Dzieci będą mogły się zaszczepić w punktach szczepień. Szczepienia w szkołach planujemy od września. #SzczepimySię pic.twitter.com/I4nsXPTHR4

— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) June 1, 2021

Nie ma szczególnych zaleceń do przygotowania się do szczepienia. Eksperci radzą, aby się wyspać, normalnie zjeść posiłki, wyeliminować alkohol. Nie należy przed zastrzykiem odstawiać na własną rękę leków regularnie przyjmowanych.

Szczepienie poprzedza kwalifikacja. Jej podstawą jest kwestionariusz badania przesiewowego, zawierający pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także o chorowanie na COVID-19 i o objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

PAP

Wiadomości

Szłapka dopytywany o zasady wyborów członków KRS - uciekł z konferencji

Polki poznały rywalki w eliminacjach do MŚ 2027

TYLKO U NAS: Polityczny atak na Artura Kosickiego – rzekome „ujawnienie tajemnicy” jako pretekst koalicji 13 grudnia

Wąsik o kontrowersjach wokół sędziego prowadzącego sprawę prezesa PiS: "Tak właśnie mają wyglądać niezależne sądy"

Konrad Banecki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: jak cel zdrowotny znalazł się na paragonie

Ewa Chodakowska tłumaczy się po aferze z pestycydami w jej produktach: „Jestem prześwietlana na każdym kroku” – odpowiada krytykom

Zmarł Dick Cheney. Były wiceprezydent USA współpracował z Polską w kluczowym okresie

Gdzie warto pracować? Wkrótce poznamy pracodawców godnych zaufania

Artykuł sponsorowany

Prokuratura żąda informacji od Republiki ws. umowy IPN. Chcą uderzyć w Nawrockiego?

Przydacz: Prezydent Nawrocki wzmacnia współpracę w Europie Środkowo-Wschodniej

W tym ulubionym przez Polaków kraju zmieniają system poboru opłat za autostrady

Wildstein o zatrzymaniu Ziobry: Tusk i Żurek planują pokazówkę i demonstrację siły

Jarosław Kaczyński o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości. Dał przykład z dzisiejszej wizyty w sądzie

Dramat w państwie Tuska! Polacy bez pieniędzy i leczenia!

Sędzia Jakub Iwaniec wraca do pracy. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Najnowsze

Szłapka dopytywany o zasady wyborów członków KRS - uciekł z konferencji

Konrad Banecki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego: jak cel zdrowotny znalazł się na paragonie

Ewa Chodakowska tłumaczy się po aferze z pestycydami w jej produktach: „Jestem prześwietlana na każdym kroku” – odpowiada krytykom

Dick Cheney nie żyje

Zmarł Dick Cheney. Były wiceprezydent USA współpracował z Polską w kluczowym okresie

Gdzie warto pracować? Wkrótce poznamy pracodawców godnych zaufania

Artykuł sponsorowany

Polki poznały rywalki w eliminacjach do MŚ 2027

TYLKO U NAS: Polityczny atak na Artura Kosickiego – rzekome „ujawnienie tajemnicy” jako pretekst koalicji 13 grudnia

Maciej Wąsik zwraca uwagę na kontrowersje wokół sędziego prowadzącego sprawę przeciw Jarosławowi Kaczyńskiemu

Wąsik o kontrowersjach wokół sędziego prowadzącego sprawę prezesa PiS: "Tak właśnie mają wyglądać niezależne sądy"