Polacy chcą wybierać szczepionki. Zbadano, która jest najskuteczniejsza
W Polsce stosuje się obecnie cztery szczepionki na COVID-19. To preparaty Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson. Każda skutecznie chroni przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19. Porównywanie różnych szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie wyników badań klinicznych, gdzie oceniano ochronę przed objawami COVID-19, może być mylące.
W badaniach klinicznych dostępnych w Polsce szczepionek obserwowano zmniejszenie hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 o 100 proc. Szczepiąc się, możemy więc ochronić siebie przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i jego tragicznymi konsekwencjami, a także przyspieszyć zakończenie pandemii i związanych z nią restrykcji.
Wraz z informacją o dopuszczeniu każdej szczepionki do obrotu poznaliśmy wyniki ogólnej skuteczności każdej szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19:
95 proc. dla szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech
94,1 proc. dla szczepionki mRNA Moderna
66,9 proc. dla szczepionki wektorowej Janssen
60 proc. dla szczepionki wektorowej AstraZeneca, w tym 54,9 proc. przy odstępie między dawkami poniżej 6 tyg. i 82,4 proc przy odstępie między dawkami 12 tyg.
Premier @MorawieckiM w #GośćWydarzeń: Po szczepieniu #AstraZeneca czułem się dobrze. Głosy związane z ryzykiem szczepienia mają się nijak do ciężkiego przebiegu choroby. Szczepienia to jedyna skuteczna metoda na wyjście z pandemii. #SzczepimySię
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 28, 2021
Eksperci podkreślają, że tych wartości nie można porównywać i nie należy na ich podstawie wyciągać wniosków na temat różnic pomiędzy szczepionkami. Porównanie miałoby sens, jeśli szczepionki byłyby oceniane w takich samych warunkach w ramach zaplanowanego badania klinicznego. Tymczasem poszczególne badania uwzględniają różne punkty końcowe, prowadzone są w różnych krajach i czasie, z czym bezpośrednio związana jest sytuacja epidemiologiczna i etap epidemii w danym kraju, w tym np. udział w zakażeniach poszczególnych wariantów wirusa SARS-CoV-2.
Parametrem skuteczności, który na tym etapie pandemii COVID-19 ma znaczenie, jest ochrona przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.
Dzisiaj dzień naszego rocznika. Właśnie zarejestrowałem się na szczepienie przeciw COVID19. A Ty?!? ???????????? pic.twitter.com/CG5xej1sII
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) April 23, 2021
Skuteczność w ochronie przed hospitalizacją i zgonami z powodu COVID-19:
100 proc. dla szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech
100 proc. dla szczepionki mRNA Moderna
100 proc. dla szczepionki wektorowej AstraZeneca
100 proc. dla szczepionki wektorowej Janssen
Wysoka skuteczność kliniczna szczepionek przeciw COVID-19 jest na bieżąco potwierdzana w kolejnych wynikach oceny efektywności szczepionek stosowanych w masowych programach szczepień przeciw COVID-19, np. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Szkocji.