Rusza "Legia Akademicka". Ochotnicze szkolenie dla studentów, którzy chcą wspomóc wojsko
– Dziś podpisujemy porozumienie dzięki, któremu będzie możliwe wprowadzenie pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów ph. „Legia Akademicka” – powiedział wiceminister Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej dotyczącej „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”.
W poniedziałek, 21 sierpnia br. w budynku MON sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko podpisali, w imieniu ministrów konstytucyjnych, porozumienie w sprawie realizacji programu pilotażowego „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”
Podczas spotkania z przedstawicielami mediów wiceministrowie przedstawili szczegóły dotyczące wspomnianego pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów.
– Przed polskimi Siłami Zbrojnymi RP stoi bardzo poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych. Jednym z naszych przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów. Działamy zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej…, która stworzyła możliwości i podstawy do wprowadzenia takich szkoleń. Szkolenie będzie dzieliło się na dwie części. Część teoretyczną realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz na część praktyczna realizowaną w jednostkach, w centrach i ośrodkach wojskowych – mówił sekretarz stanu w MON.
– Przewidzieliśmy 10 tysięcy miejsc na przeszkolenie szeregowych i podoficerów. Od listopada na uczelniach ruszą zajęcia teoretyczne, natomiast w czasie wakacji studenci będą przechodzili szkolenia poligonowe – dodał wiceminister.
– W mojej ocenie program "Legii Akademickiej" odpowiada na ważne zapotrzebowanie państwa polskiego, uzupełnienie składu osobowego rezerw, co jest w kontekście międzynarodowym i wewnętrznym rzeczą bardzo ważną z punktu widzenia obronności kraju. Chciałbym podkreślić, że robimy to z pełnym poszanowaniem zasady autonomii uczelni, a więc uczelnie będą do tego programu przystępować na zasadzie dobrowolności.
Przed Siłami Zbrojnymi RP stoi pilne zadanie odbudowy rezerw osobowych dlatego też zdefiniowano potrzebę wypracowania długofalowych rozwiązań systemowych poprzez m.in. wdrożenie efektywnego systemu gromadzenia rezerw osobowych. System zapewniałby większy dopływ młodszych wiekiem żołnierzy rezerwy, w szczególności oficerów i podoficerów rezerwy, których szkolić należałoby w okresie studiów.
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje w roku 2017 uruchomienie programu pilotażowego ochotniczego szkolenia studentów pod nazwą „Legia Akademicka” – link do Decyzji Ministra ON związanej z uruchomieniem projektu: http://www.dz.urz.mon.gov.pl/zasoby/dziennik/pozycje/tresc-aktow/pdf/2017/07/Poz._158_dec._Nr_146.pdf