Kozłowski: Polska stanie się ważnym krajem logistycznym, łączącym Chiny z Unią Europejską
O znaczeniu wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w Polsce oraz tym jakie korzyści wynikają z otwarcia gazoportu w Świnoujściu mówił w studiu Telewizji Republika Krzysztof Kozłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
– Wizyta, a w zasadzie rewizyta w Polsce prezydent Chin, to zasług prezydenta Dudy, który zapoczątkował bardzo dobre relacje gospodarcze i kulturalne (...) to co jest siłą tej prezydentury to nie tylko rozmowa i dyplomacja ale też efekty gospodarcze – mówił minister.
– Wizyta prezydenta to nowe otwarcie jedwabnego szlaku, pomiędzy Polską a Chinami będzie kursował pociąg transportowy, dzięki czemu będziemy mogli eksportować towary z Polski, nasze towary, ale także te pochodzące z innych krajów Unii Europejskiej – dodał polityk, podkreślając, że w ten sposób Polska stanie się ważnym krajem logistycznym. – Krajem, który łączy Chiny z krajami UE – dodał Kozłowski.
Niższe ceny i możliwość negocjacji dla Polski
Polityk podkreślał też znaczenie otwarcia w ubiegłą sobotę gazoportu w Świnoujściu, przypominając przy tym wkład śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w jego utworzenie.
– Po raz pierwszy Polska może kupować gaz od dowolnego dostawcy (...) nie jesteśmy zależni od decyzji na Kremlu – mówił Kozłowski. Jak dodał, już perspektywa rozwijania pracy gazoportu oraz wygaśnięcia w 2022 roku umowy z Gazpromem skłoniło stronę rosyjską do podjęcia negocjacji z Polską dotyczących ceny eksportu gazu.
W sobotę gazoport w Świnoujściu zyskał patronat świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości udział wziął brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński.
To Lech Kaczyński ponad 10 lat temu zainicjował pomysł budowy tej inwestycji. O genezie tego pomysłu mówił w ubiegłym tygodniu minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. CZYTAJ WIĘCEJ
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Spotkanie Beaty Szydło z Xi Jinpingiem. "Jedwabny Szlak to nasza wspólna droga do rozwoju"