Przejdź do treści
Czy rzeczywiście groziło nam wczoraj rozwiązanie koalicji? Ciekawa dyskusja w "Politycznej kawie"!
Telewizja Republika

Gośćmi redaktora Tomasza Sakiewicza w programie „Polityczna kawa” na antenie Telewizji Republika byli dziś posłowie: Jacek Żalek (Porozumienie) i Artur Dziambor (Konfederacja).

Prowadzący zapytał polityka Zjednoczonej Prawicy, które z wczorajszych medialnych doniesień były realne, a które mocno przesadzone.

– Na pewno realne było to, że opozycja próbowała wprowadzić kolejny kryzys- polityczny, obok gospodarczego i epidemicznego, z którym borykamy się obecnie. Zainteresowana wywołaniem kryzysu politycznego była głównie Platforma, która na bazie tego zamieszania chciała uniknąć weryfikacji wyborczej pani marszałek Kidawy-Błońskiej, której wynik ociera się o żenujące poniżej 5 procent poparcia społecznego- ocenił poseł Żalek.

– Platforma zdała sobie sprawę, że weryfikacja wyborcza w maju oznacza koniec marzeń o tym, żeby być liderem opozycji, a niewykluczone, że w ogóle koniec tego projektu politycznego, więc PSL i SLD zacierały ręce, a Konfederacja słusznie zakładała, że im więcej perturbacji, tym większe szanse na umocnienie ich pozycji, ponieważ konfederaci to alternatywna opozycja dla tej totalnej- dodał.

– Z punktu widzenia opozycji, każdy ze scenariuszy przełożenia wyborów był dobry. Z kolei Kosiniak-Kamysz zorientował się najwyraźniej, że skoro rosną jego akcje, to warto zawrócić kolej rzeczy i przeprowadzić wybory jednak w maju. Stąd próba negocjacji z Jarosławem Gowinem i pewne napięcia wynikające z tych nieporozumień i uwikłania obozu Zjednoczonej Prawicy w spory opozycji- wskazał parlamentarzysta Porozumienia.

- Czy możliwa byłaby koalicja, w której Porozumienie zastąpiłaby przynajmniej część posłów Konfederacji? O takim scenariuszu pisały niektóre media, o ile dobrze pamiętam, np. Wirtualna Polska. Czy wybieraliście się do PiS? - pytał posła Dziambora redaktor Sakiewicz.

– Na początek chciałbym podziękować posłowi Żalkowi, który oddzielił Konfederację od opozycji totalnej i historycznej. Rzeczywiście, zgadzam się z panem posłem również co do tego, co Senat zrobił z tą ustawą wyborczą, kopertową. Było wiele szumnych zapowiedzi wielu ciekawych, merytorycznych poprawek, a skończyło się po 30 dniach zwykłym wetem, które można było zrobić również w pierwszym tygodniu- stwierdził polityk Konfederacji.

 – Jako Konfederacja od 1,5 miesiąca mówiliśmy, że trzeba wprowadzić stan klęski żywiołowej i wtedy wybory przesunąć o odpowiedni czas. Ponieważ teraz jest już „po ptokach”, to zróbmy te wybory jak najszybciej, a konstytucyjnym legalnym terminem byłby 23 maja. Przy odpowiedniej dobrej woli wszystkich stosownych instytucji można byłoby rzeczywiście przeprowadzić je w tym terminie.- dodał Dziambor.

– Nie było żadnego dogadywania się z PiS, data 23 maja wynika z mojej osobistej opinii, ponieważ uważam, że powinniśmy jak najszybciej dążyć do tego, żeby rozwiązać ten problem- wskazał.

- Czy groziło nam wczoraj zerwanie koalicji, czy to przesada ze strony mediów? - zapytał prowadzący.

– Na pewno rozważane były różne opcje, ale ten szum medialny moim zdaniem był wynikiem nadgorliwości dziennikarskiej. W tak piękny majowy weekend tylko dramatyczna wiadomość jest w stanie się przebić, dlatego ta dramaturgia była rzeczywiście wyrazem medialnej aktywności- ocenił Jacek Żalek.

– Dziennikarze słusznie jednak zauważają, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji po tej zwłoce marszałka Grodzkiego w Senacie, tak naprawdę sabotażu wyborów.- podkreślił.

Telewizja Republika

Wiadomości

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Najnowsze

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...