Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego
Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy ambasador Jerzy Baurski 15 grudnia br. podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego. Tym samym Polska stała się dwudziestym sygnatariuszem Konwencji, którą dotychczas ratyfikowało jedenaście państw członkowskich Rady Europy. Podpisanie Konwencji umożliwia rozpoczęcie procesu zmierzającego do ratyfikacji tej wielostronnej umowy międzynarodowej.
W uroczystości podpisania Konwencji, oprócz reprezentującego Polskę ambasadora Jerzego Baurskiego, wzięła udział Zastępca Sekretarz Generalnej Rady Europy Pani Gabriella Battaini-Dragoni.
Przyjęcie Konwencji pozwoli na dopełnienie obszarów dziedzictwa kulturowego, które są chronione przez prawo międzynarodowe – dotychczas Polska przyjęła konwencje Rady Europy dotyczące dziedzictwa archeologicznego oraz architektonicznego.
Europejska Konwencja o ochronie dziedzictwa audiowizualnego weszła w życie 1 stycznia 2008 r. Państwa europejskie stosunkowo późno uznały wagę ochrony wytworzonego dziedzictwa audiowizualnego, mimo iż dostrzegano nietrwałość nośników, na których było one zapisywane.
Polska była jednym z prekursorów w tej dziedzinie – przepisy krajowe zostały wypracowane już na początku XXI w. i ujęte w ustawie z dnia 30 kwietnia 2005 r. o kinematografii, która zawiera rozdział poświęcony gromadzeniu, ochronie i upowszechnianiu zbiorów filmowych. Przyjęcie Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego pozwoli uspójnić przepisy w tym zakresie oraz ujednolicić standardy przekazywania i przechowywania dzieł audiowizualnych, w tym utworów kinematograficznych, także na poziomie międzynarodowym.
Najnowsze
Duklanowski: rząd Tuska reklamuje "nowy port na Bałtyku", którego... nie ma
Matecki alarmuje ws. Parku Kasprowicza. "Chcą zmienić nazwę na Park Johanna Heinricha Quistorpa"
"Wspierajcie prawdziwą sztukę". Jaś Kapela znów wyciąga rękę po kasę [WIDEO]
Watykan wobec AI: sztuczna inteligencja ma służyć godności człowieka
Nawrocki w Poznaniu na rocznicy Czerwca ’56: komuniści chcieli zabrać nam nie tylko ciało, ale także ducha
Branża meblarska i drzewna na skraju przepaści? Jest źle, a dzięki UE może być jeszcze gorzej