„Polityczna Kawa”. Szczurek-Żelazko: Nieodpowiedzialna postawa opozycji przyczyniła się do stanu wyjątkowego

Szczurek-Żelazko: Nieodpowiedzialna postawa opozycji przyczyniła się do stanu wyjątkowego
Fot. Twitter/@mikkiemblowski

Gośćmi Tomasza Sakiewicza była wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) i Władysław Teofil Bartoszewski (KP/PSL). Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Decyzja o stanie wyjątkowym nie jest łatwa. Nieodpowiedzialna postawa polityków opozycji skłoniła rząd do jej podjęcia. Opinie ekspertów utwierdziły nas w tym, że jest to wyjście, które zapewni nam bezpieczeństwo. Oprócz zmniejszenia ryzyka prowokacji, skończy się happening na granicy. Na dodatek, ćwiczenia Zapad 2021 na granicy mogą wygenerować konflikt - mówiła Szczurek-Żelazko. 

- Czy polska granica jest zagrożona? Tak, nie ma co do tego wątpliwości, dlatego nie mam najmniejszego problemu z poparciem decyzji o budowie płotu na granicy polsko-białoruskiej. Z drugiej strony, działania rządu nie są jasne, nie konsultuje się on z opozycją. Nasze poparcie dla stanu wyjątkowego zależy od tego tego, co jutro powie nam rząd - oświadczył Bartoszewski. 

- Rząd polski ma obowiązek chronić granic kraju przed sąsiadem, który jest uzurpatorem. Zgadza się z tym cała Unia Europejska. Zagrożenie jest tym większe, że po drugiej stronie stacjonują siły Federacji Rosyjskiej. Nie można pod żadnym pozorem niszczyć granicy. Nie wolno też urządzać happeningów na granicy, bo grozi to eskalacją sytuacji. Nie jestem zwolennikiem PiS, ale jako poseł mam obowiązek dbać o kraj i obywateli, dlatego nie możemy sobie pozwolić na rozszczelnienie granicy - ciągnął polityk PSL. 

- Pandemia pokazała zupełnie inne spojrzenie na służbę zdrowia w Polsce. Gdybyśmy nie mieli tylu szpitali, to w okresie pandemii oglądalibyśmy pewnie sceny rodem z Włoch. Od 2015 roku nakłady na ochronę zdrowia podnieśliśmy o ponad 50 mld, ale nadal występuje deficyt w dostępie do świadczeń medycznych. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli zamykać szpitale, na pewno można podjąć dyskusję o ich przeprofilowaniu - odpowiedziała pani Szczurek-Żelazko, zapytana o komentarz do słów marszałka Grodzkiego o konieczności zlikwidowania większości szpitali w Polsce

- Jestem przywiązany do wartości judeo-chrześcijańskich, dlatego stanowczo odcinam się od takich słów. Z politycznego punktu widzenia ta wypowiedź jest co najmniej nierozsądna - skomentował Bartoszewski słowa Sławomira Nitrasa o katolikach i dobieraniu im rzekomych przywilejów

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy