Rosja zbroi obwód kaliningradzki. Wojsko zostanie wyposażone w najnowsze wozy bojowe

Artykuł
BMP-3F
Fot. Twitter/Prama Danunagoro

Oddziały piechoty morskiej w obwodzie kaliningradzkim zostaną wyposażone w bojowe wozy piechoty BMP-3F - podał we wtorek dziennik „Izwiestija”. Jak ocenia, sprzęt ten znacznie wzmocni obronę rosyjskiej eksklawy nad Bałtykiem.

Powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji, dziennik podaje, że wozy BMP-3F trafią w 2021 roku do 336. samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Bałtyckiej, rozlokowanej w Bałtyjsku.

Uzbrojenie tych pojazdów „pozwala na zadanie poważnych szkód siłom morskim przeciwnika i nawet na zatopienie okrętów desantowych” - zaznacza dziennik.

BMP-3F siłą ognia dorównuje lekkim czołgom

BMP-3F jest modyfikacją BMP-3 - najnowocześniejszego rosyjskiego bojowego wozu piechoty — opracowaną specjalnie dla marynarki wojennej. Wóz ten wykazuje się większą pływalnością i może pływać przez siedem godzin. Jego maksymalna prędkość na wodzie wynosi 10 km/h, a na lądzie - 70 km/h. Siła ognia jest porównywalna z lekkimi czołgami.

Jak powiedział „Izwiestijom” ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow, wraz ze wzmacnianiem w ostatnich latach systemu obrony obwodu kaliningradzkiego rozlokowane tam siły „będą mogły skutecznie odeprzeć ewentualną agresję”.

Źródło: polsatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy