Podsumowanie spotkania prezydentów Polski i Turcji. Duda: Cieszę się, że działamy wspólnie

Artykuł
Wśród tematów rozmowy była m.in. turystyka
Fot. PAP/Leszek Szymański

Głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Turcji Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana była współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo oraz turystyka. Przywódcy podkreślili, że spotkanie w Ankarze potwierdza wielowiekową przyjaźń między narodami.

W poniedziałek w Ankarze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Turcji. Podczas tego spotkania podpisano pięć umów dwustronnych: na dostawę dronów bojowych klasy MALE Bayraktar TB2, o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego, a także umowy dotyczące współpracy w sektorach: rolnictwa, sportu i turystyki.

Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.

- Wierzę w to głęboko, że te porozumienia przyczynią się do budowania jeszcze silniejszych więzi polsko-tureckich i wzajemnego rozwoju naszych krajów - dodał.

- Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele, tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent, zwracając uwagę, że spotkanie odbywa się przed planowanym na 14 czerwca szczytem NATO.

Duda przekazał, że rozmowa z Erdoganem dotyczyła również bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego, suwerenności i międzynarodowo uznanych granic Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii.

Tematem była również turystyka

Wśród tematów rozmowy była także turystyka.

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem na temat wypracowania jakiegoś rozwiązania ułatwiającego turystom przemieszczanie się wobec kończącej się pandemii koronawirusa, tak, aby było łatwiejsze testowanie, czy też możliwość zwolnienia z testów na koronawirusa. To jest kwestia do uzgodnienia pomiędzy ministerstwami zdrowia, a także resortami zajmującymi się turystyką - oświadczył.

Wymiana gospodarcza między krajami

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 mld dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję.

- Tureckie firmy z powodzeniem od wielu lat działają na rynku polskim, w Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe - Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej (...) to jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji - powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że chciałby również, aby też polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim.

Duda poinformował, że z prezydentem Turcji rozmawiali także o propozycji podniesienia trilogu polsko-turecko-rumuńskiego na poziom prezydencki.

- Pan prezydent wyraził zainteresowanie tym, aby ta współpraca między prezydentami trzech krajów była zawarta w tej formule. Ja rozmawiałem na ten temat kilkanaście dni temu z prezydentem Klausem Iohannisem w Rumunii więc sądzę, że w najbliższym czasie możecie się spodziewać tego, że będziemy rozmawiali w formule trójstronnej - dodał.

- Turcja jest państwem nam bliskim, najpotężniejszym sojusznikiem w tej części świata, leżąca w absolutnie newralgicznym, strategicznym miejscu, więc budowanie wspólne tego obszaru bezpieczeństwa ma wielkie znaczenie, stąd m.in teraz od maja obecność polskich żołnierzy w bazie (lotniczej-PAP) Incirlik blisko granicy syryjskiej i realizacja zadań przydzielonych przez sojusz północno-atlantycki w ramach działalności sojuszniczej - wyjaśniał.

Umacnianie kontaktów

Również Erdogan zapewnił, że Polska jest dla Turcji strategicznym partnerem. Podkreślił, że wizyta Dudy umacnia wielowiekowe kontakty pomiędzy państwami.

Prezydent Turcji powiedział, że współpraca obu krajów będzie rozwijana, a podczas spotkania z prezydentem Dudą ustalili jej ważne elementy. Wśród nich wymienił wzajemną wymianę handlową, która zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami powinna osiągnąć wartość 10 mld USD.

- W tej chwili jest to 6,5 mld USD - podał Erdogan. Wyraził przekonanie, że uda się osiągnąć tę kwotę 10 mld USD.

Erdogan mówił o rozwoju przemysłu obronnego. Wspomniał o udziale polskich specjalistów w pracach tureckiej fabryki samolotów oraz politechniki stambulskiej.

- Niestety nie mogliśmy po tamtym wspólnym początku tego kontynuować, ale w tej chwili staramy się nadrobić te zaniedbania - powiedział prezydent Turcji.

Dodał, że jego kraj jest w czołówce dziesięciu państw na świecie zdolnych do projektowania i produkcji własnych statków powietrznych i morskich. Mówiąc o dronach bojowych, które Polska kupi od Turcji Erdogan ocenił, że są one jednymi z najlepszych na świecie.

- Będziemy się z Polską dzielić tą technologią obronną. (...) Po raz pierwszy kraj, który należy do NATO kupił od nas bezzałogowe statki powietrzne. Ta współpraca w tym zakresie będzie coraz bardziej wzrastała - zapewnił Erdogan.

Podróże do Turcji

Zaznaczył ponadto, że cieszy go, iż Turcja jest dla Polaków popularnym kierunkiem wyjazdowym. Ocenił, że porozumienia pomiędzy oboma krajami zapewniają możliwość wymiany turystycznej.

- Polacy będą mogli przyjeżdżać tu na wakacje, będą mogli spokojnie, bez żadnych trosk i obaw spędzać tutaj czas - zapewnił prezydent Turcji.

Erdogan mówił też o wspieraniu przez Polskę starań Turcji w sprawie akcesji do UE.

- Turcja swoją postawą i polityką prezentuje właściwy kierunek, a Polska nigdy nas nie opuszczała i odczuwaliśmy jej wsparcie to, że kroczy obok nas - podkreślił.

Mówiąc o NATO, ocenił, że Polska i Turcja są wzorcowymi partnerami.

- Pracujemy nad architekturą bezpieczeństwa w tym regionie, w którym wojska NATO się znajdują, obydwa kraje mają w tym wkład - powiedział Erdogan.

Wyraził też wdzięczność za udział Polaków w misji NATO w Turcji. Poinformował, że Turcja wyśle do Polski samoloty w ramach misji Air Policing.

We wtorek, w drugim dniu wizyty w Turcji prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzi Polski Kontyngent Wojskowy. Zaplanowano też spotkanie z Polonią mieszkającą w historycznej polskiej osadzie Adampol (Polonezkoy), a także rozmowy z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy