Zbiór sokolnickiego w Ankarze. Gliński: Dziękuję rządowi Turcji za przechowanie polskiego dziedzictwa

Artykuł
Andrzej Duda i piotr Gliński podczas prezentacji tzw. zbioru Sokolnickiego
Twitter/MKDNiS

- To wzruszająca chwila. Dziękuję rządowi Turcji i panu Woberowi za przechowanie tych cennych pamiątek, dziękuję ambasadorowi Jakubowi Kumochowi za jego aktywność w sprawie odzyskania kolekcji, dziękuję prezydentowi RP za jego obecność – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podczas prezentacji tzw. zbioru Sokolnickiego w Ankarze.

Po ponad 75 latach do Polski wraca zbiór Michała Sokolnickiego, mienie, archiwalia i biblioteka ostatniego Ambasadora II Rzeczypospolitej w Ankarze.

To prawdopodobnie najbardziej pełny i najlepiej zachowany zespół pamiątek polskiej dyplomacji czasów dwudziestolecia i II wojny światowej. Dziś z częścią kolekcji zapoznali się składający wizytę w Turcji prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Profesor Piotr Gliński.

Umowę zakupu pamiątek i archiwaliów po ambasadorze Michale Sokolnickim podpisał w sobotę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Odzyskanie zbioru poprzedziły wieloletnie rozmowy z udziałem polskiego Ministerstwa Kultury, Ambasady oraz instytucji podległych MKDNiS.

- Bardzo dziękuję rządowi Turcji za to, że można było bezpiecznie to polskie dziedzictwo przechować – zaznaczył Gliński.

Źródło: Twitter/MKDNiS

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy