Orędzie prezydenta Ukrainy: Bez dialogu wojna z Rosją będzie trwać

Artykuł
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zakończyć wojny w Donbasie - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Stwierdził, że Ukrainy nie obroni nikt oprócz jej armii.

Od ośmiu lat trwa wojna w Donbasie. Osiem lat temu Rosja anektowała Krym - podkreślił Zełenski, wygłaszając w parlamencie doroczne orędzie.

Wskazał, że Ukraina wie, kto z europejskich partnerów ją wspiera, a kto tylko udaje wsparcie. Wiemy, że nasza armia jest najlepsza na świecie i nas obroni - oświadczył, na co deputowani odpowiedzieli oklaskami. Wszyscy nas wspierają, ale nikt oprócz naszej armii nas nie obroni. To prawda - oznajmił prezydent.

Bez wojska i bez bezpośrednich rozmów z Rosją nie zdołamy zatrzymać wojny - podkreślił. Zełenski stwierdził, że nie boi się bezpośredniego dialogu z Rosją. Dodał, że przyznali to wszyscy zagraniczni partnerzy.

Powinniśmy rozmawiać, wiedząc, że mamy potężną armię. (...) Jeśli chcemy przywrócić Donbas - róbmy to. A jeśli nie chcemy - to nic nie róbmy. I postawmy kropkę w tej kwestii - kontynuował.

Powiedział, że państwo ukraińskie powinno walczyć o swoje terytoria, wykorzystując wszelkie możliwości, wszyscy razem, ze wszystkimi politykami i biznesmenami. Na razie nie jest na to za późno - podsumował prezydent.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy