Zełenski: USA gotowe nałożyć sankcje. Jest warunek

Artykuł
Zełenski zaproponował Bidenowi nowy format udziału USA w uregulowaniu konfliktu w Donbasie
Fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL

USA są gotowe do nałożenia sankcji, jeśli po uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2 będą naruszane ukraińskie prawa i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem i kongresmenami.

– Powiedziałem prezydentowi bardzo otwarcie, że bez względu na wszystko będziemy walczyć z tą energetyczną bronią – przekazał Zełenski dziennikarzom w Waszyngtonie po spotkaniu z amerykańskimi kongresmenami.

– Jeśli będą naruszane ukraińskie prawa i jeśli będzie naruszana kwestia bezpieczeństwa energetycznego, USA będą gotowe do zastosowania polityki sankcyjnej – stwierdził.

Zełenski przekazał, że zaproponował Bidenowi nowy format udziału USA w pokojowym uregulowaniu konfliktu w Donbasie i kroki mające wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego. USA będą analizować te propozycje – wskazał.

Pytany o temat przystąpienia Ukrainy do NATO, Zełenski odparł: „Wsparcie od USA jest, terminu nie ma”.

We wspólnym oświadczeniu prezydentów obu krajów po spotkaniu w Białym Domu napisano, że USA i Ukraina wspólnie sprzeciwiają się projektowi Nord Stream 2. Waszyngton zobowiązał się do utrzymania roli Ukrainy jako kraju tranzytowego i podkreślił „niezachwiane” poparcie dla suwerenności Kijowa w obliczu agresji Rosji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy