Już jutro ludzie z całego świata będą mogli podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Tego samego dnia będzie można zobaczyć Księżyc w ostatniej w tym roku superpełni.
Każda pełnia księżyca w roku ma swoją nazwę. W środę 26 maja na niebie pojawi się Krwawy Księżyc. Pojawia się on na niebie, kiedy Słońce i Księżyc zajmują dokładnie te same pozycje po przeciwnych stronach Ziemi.
Majowa pełnia księżyca jest też nazywana Kwiatowym Księżycem. Jeśli ktoś nazwie go Super Kwiatowym Krwawym Księżycem, to po prostu połączy wszystkie przymiotnik, które są związane z tym wydarzeniem.
Superpełnia Księżyca wynika z tego, że nasz jedyny satelita znajdzie się w punkcie położonym najbliżej Ziemi w ramach swojej orbity.
Superpełnię poprzedzi całkowite zaćmienie Księżyca, które powinno rozpocząć się ok. 10.47 czasu wschodnioeuropejskiego. Kulminacyjny punkt superpełnii nastąpi o godzinie 13.13 w środę.
Zaćmienie potrwa kilka godzin. Częściowe rozpocznie się o godzinie 9:44 UTC, a całościowe od 11:11 UTC. Szczyt wypada 7 minut później i potrwa kolejne 8 minut, by ponownie powrócić do częściowego zaćmienia.
???? Watch the total lunar eclipse & supermoon! ????
— NASA (@NASA) May 21, 2021
On Wed., May 26, our Moon will pass through the umbra of Earth's shadow, creating what is known as a "blood moon" in a total lunar eclipse! It’s going to be a dazzling sky show. Set your alarm: https://t.co/gx3zFoD51N pic.twitter.com/IYcZLFEFdc
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Rusiński: wybory w USA są bardzo chaotyczne
Tusk komentuje wybory w USA. Remedium na wszystkie bolączki ma być federalizacja UE. Sakiewicz mocno odpowiada premierowi
Nastolatek z impetem wjechał quadem w busa
Cejrowski: jeśli nie zrobisz w sprawie swojego dziecka awantury, to jakiś zbok przychodzi z piórami w tyłku i …