We wtorek, 27 kwietnia wypada pierwsza w 2021 roku pełnia Superksiężyca. Będzie to tak zwany Różowy Księżyc. Srebrny Glob wyglądać będzie spektakularnie — informuje Gazeta Pomorska.
Kwietniowa pełnia nazywana jest Pełnią Różowego Księżyca, ale także Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną Pełnią. W najbliższy wtorek 27 kwietnia warto spojrzeć w niebo.
Najlepiej widoczny Różowy Księżyc będzie o godz. 03:31
Pełnia Księżyca w kwietniu jest szczególna. Podczas niej oglądać będzie można tzw. Superksiężyc, który z pewnością będzie wyglądał spektakularnie. Zjawisko rozpocznie się już w poniedziałek (26 kwietnia), jednak jego kulminacja nastąpi we wtorek (27 kwietnia) o godz. 03:31.
Kwietniowa pełnia Różowego Księżyca jest idealnie widoczna we wszystkich zakątkach kraju. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, powinieneś zobaczyć niezwykłą pełnię, która rozświetli niebo od zmierzchu do świtu. Do obserwacji nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.
Różne nazwy kwietniowej pełni
Czym jest Różowy Księżyc? Tak określamy kwietniową pełnię Księżyca. Będzie to równocześnie pierwszy Superksiężyc 2021 r. - kiedy to Srebrny Glob znajduje się w swoim perygeum, czyli punkcie najbliższym Ziemi.
Kwietniowy Księżyc w pełni miał mieć w sobie magiczną moc. Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię różową od wcześnie zakwitających, różowych, dzikich kwiatów. W innych kulturach pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.
Każda pełnia ma swoją nazwę
Nie wszyscy wiedzą, że każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Najczęściej jest ona związana z okresem, w którym występuje.
I tak dla kolejnych miesięcy mamy: Pełnię Wilczego Księżyca w styczniu, Śnieżnego w lutym, Robaczego w marcu, Różowego w kwietniu, Kwiatowego w maju, Truskawkowego w czerwcu, Koźlego w lipcu, Księżyca Jesiotrów w sierpniu, Plonów we wrześniu, Myśliwych w październiku, Bobrzego Księżyca w listopadzie oraz Zimnego w grudniu.
Następna pełnia Księżyca przypada 26 maja 2021 roku.