Cimanouska znowu na torze. Trzecie miejsce Białorusinki

Artykuł
Białoruska biegaczka wzięła udział w zawodach sportowych po raz pierwszy od swojej ucieczki do Polski.
Fot. Twitter/@nawschodzie

Białoruska biegaczka, którą usiłowano przymusowo wysłać z igrzysk w Tokio na Białoruś, wzięła udział w zawodach sportowych po raz pierwszy od swojej ucieczki do Polski. Udało się jej zdobyć dwa brązowe medale.

Cimanouska wystąpiła na szczecińskim Memoriale Wiesława Maniaka. Sportsmenka występowała w swoich podstawowych konkurencjach: biegach na 100 i 200 m. Zajęła w nich 3. miejsce.

Białorusinka powiedziała telewizji, że nie trenowała przez trzy tygodnie, co dla sprinterów jest długim okresem. Cimanouska obecnie znajduje się pod ochroną polskich władz. Nie pozwala jej to na regularny trening. Obecność ochrony wynika z obaw przed odwetem ze strony reżimu Alaksandra Łukaszenki.

1 sierpnia Cimanouskaja, w związku z krytyką władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Dzięki szybkiej interwencji polskiej ambasady w Tokio, uzyskała wizę humanitarną i uniknęła powrotu na Białoruś. 5 sierpnia bezpiecznie wylądowała w Warszawie.

10 sierpnia ogłoszono, że Białorusinka dołączyła do Grupy Sportowej Orlen zrzeszającej najlepszych zawodników, w tym medalistów olimpijskich z Tokio. Współpraca z PKN ORLEN umożliwi białoruskiej lekkoatletce dalsze treningi i kontynuację sportowej kariery.

Źródło: Biełsat TV

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy