Cimanouska: Cieszę się, że tu jestem, że jestem bezpieczna

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

– Cieszę się, że tu jestem, że jestem bezpieczna. Jestem wdzięczna polskim służbom dyplomatycznym i rządowi – powiedziała Kryscina Cimanouska podczas konferencji prasowej w siedzibie Fundacji Białoruś Przyszłości

- Niespodziewanie dostałam informację, że muszę wracać do domu. Powiedzieli, że jeśli nie wrócę, to będą robić mi problemy - mówiła Cichanouska.

Biegaczka poinformowała, że chce kontynuować karierę sportową. Polskę wybrała po rozmowach z rodzicami. Wyraziła nadzieję, że będą mogli ją odwiedzać. - Rodzice mi powiedzieli, że tutaj mam swoją szansę i oni też będą chcieli tu przyjechać - powiedziała.

- Czuję się o wiele lepiej będąc tutaj, czuję się bezpiecznie. Wiele osób mnie wspiera, mój mąż jedzie już tutaj - mówiła Cimanuska.

- Kiedy byłam na terenie wioski olimpijskiej, ludzie z naszego zespołu przyszli do mnie i kazali powiedzieć, że jestem kontuzjowana i chcę wrócić do domu. Jeżeli tego nie zrobię, mogę mieć problemy w kraju- powiedziała Cimanouska.

- Zdziwiłam się, że sytuacja stała się skandalem politycznym, sytuacja pierwotnie dotyczyła jedynie sportu - stwierdziła Cimanouska i dodała, że „popełniono błąd, w wyniku którego dwie uczestniczki Olimpiady nie mogły wziąć udziału w igrzyskach”.

- Chcę kontynuować moją karierę sportową – dodała. Przyznała, że wyboru Polski jako miejsca docelowego dokonała po konsultacjach z rodzicami. Wyraziła również nadzieję, że będą ją mogli odwiedzić.

- Myślę, że kiedy mąż do mnie dołączy to razem podejmiemy decyzję, czy zostaniemy w Polsce. Mam nadzieję, że zostaniemy tutaj i będę kontynuowała karierę, a mąż dostanie pracę – dodała Cimanouska.

- Rodzice przekazali mi, że w telewizji na Białorusi mówi się o mnie bardzo negatywnie. Mówi się, że nie wykorzystałam szansy, by wziąć udział w zawodach, że nie jestem sportowcem. Wiem jednak, że jest też wiele pozytywnych komentarzy o mnie i to o nich staram się myśleć – wyznała lekkoatletka.

- Chcę powiedzieć wszystkim Białorusinom, że trzeba przestać się bać. Jeśli czujecie presję, macie problemy natury psychologicznej piszcie do mnie, postaram się wesprzeć każdego – zaapelowała Cimanouska. Przypomniała, że sama spotkała się ze wsparciem ze strony sportowców z całego świata.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy