Wyższe i ładniejsze rośliny są chętniej badane przez botaników

Artykuł
Skłonności naukowców mogą prowadzić do błędów w badaniach
Fot. Pixabay/Didgeman

Rośliny, które są wyższe i atrakcyjniejsze, częściej są badane przez botaników – wynika z analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 45 lat.

Martino Adamo z Uniwersytetu w Turynie we Włoszech wraz ze współpracownikami przeanalizowali 280 prac naukowych opublikowanych w latach 1975-2020, w których wymieniono jeden lub więcej spośród 113 gatunków małych roślin kwitnących typowych dla południowo-zachodnich Alp w Europie.

Korzystając z modelu statystycznego, odkryli, że wygląd rośliny (kolor, wielkość kwiatów i wysokość łodyg) był najważniejszym czynnikiem decydującym w zainteresowaniu botaników. Przewyższał znaczenie ekologiczne czy liczebność.

gentian3360029_1920_670

Goryczka (Gentiana ligustica) to jedna z chętniej badanych przez naukowców roślin (fot. Pixabay/Couleur)

Największą uwagą cieszyły się rośliny o niebieskich kwiatach. – Szczególnie dobrze zbadane były rośliny niebieskie, takie jak Gentiana ligustica – mówił Adamo. Rośliny o kwiatach biało-czerwonych były badane częściej niż rośliny o kwiatach brązowo-zielonych.

– Rośliny wyższe niż przeciętne w ich środowisku są również częściej badane – powiedział Adamo. Naukowcy sugerują, że wyższe rośliny mogły być częściej badane, bo są bardziej dostępne choćby dlatego, że naukowcy nie musieli się nisko schylać, aby zbadać liście rośliny.

Te skłonności mogą jednak prowadzić do błędów w badaniach botanicznych, bo jeden rodzaj roślin jest poznany lepiej niż inny.

Źródło: NewScientist

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy