Skandaliczny spektakl w Bydgoszczy. Muzułmanka wyjmuje z pochwy polską flagę, Jezus schodzi z krzyża, by zgwałcić kobietę

Artykuł
Zrzut ekranu z youtube.com

Spektakl „Naše nasilje i vaše nasilje”, czyli "Nasza przemoc i Wasza przemoc" wyreżyserował Chorwat, Oliver Frljić. Jak czytamy w zapowiedzi spektaklu "bada obecny stan świata, a w szczególności sytuację Europy zadając pytanie o to, jakiego rodzaju współczesnej sztuki i teatru potrzebujemy w czasach, gdy Europa zmierza z w stronę nowej formy faszyzmu?".

"Chorwacki reżyser Oliver Frljić w setną rocznicę narodzin Petera Weissa, ponownie odczytuje jego ostatnią nowatorską powieść-esej Estetykę Oporu. Choć jest ona umiejscowiona pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, analogie do obecnej sytuacji są bardzo widoczne. Estetyka oporu jest obszerną powieścią szczegółowo opisującą powiązania sztuki z władzą polityczną. Sceniczna adaptacja Olivera Frljića bada obecny stan świata, a w szczególności sytuację Europy zadając pytanie o to, jakiego rodzaju współczesnej sztuki i teatru potrzebujemy w czasach, gdy Europa zmierza z w stronę nowej formy faszyzmu?" – czytamy na oficjalnej stronie Festiwali Prapremier w Bydgoszczy. Festiwal odbywa się na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy. To jedyne w Polsce wydarzenie teatralne, którego program obejmuje prapremiery.  Wspomnianą sztukę można było obejrzeć dwa dni temu. 

W jednej ze scen sztuki, z głośników słychać śpiewaną po niemiecku kolędę "Cicha noc", podczas której na scenę wchodzi kilka nagich par. Aktorzy tańczą w rytm muzyki, a ich taniec ma coraz bardziej erotyczny charakter. W kolejnej – naga kobieta z muzułmańskim hidżabem na głowie masturbuje się, a po chwili wyjmuje pochwy zrolowaną flagę Polski. To jednak jeszcze nie wszystko – w jednej ze scen spektaklu, aktor odgrywający rolę Jezusa schodzi z krzyża po to, żeby... zgwałcić muzułmankę. 

 

Źródło: festiwalprapremier.pl, dzienniknarodowy.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy