Ruszył konkurs Europejskie Drzewo Roku. Lipa z Polski czeka na głosy!

Artykuł
W Cieniu Jupiterów Mielec/YT

Lipa św. Jana Nepomucena z Podkarpacia jest polskim kandydatem do tytułu „Europejskie Drzewo Roku”. Głosować można do końca lutego przez internet.

Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki. Ma 150 lat, a jej konary mają nawet 25 m. Obok lipy stoi kapliczka św. Jana Nepomucena.

Wśród kontrkandydatów polskiej lipy znalazły się m.in. tysiącletni platan Curinga, największe drzewo tego gatunku we Włoszech czy samotne drzewo jarzębu pospolitego z Wielkiej Brytanii, będące symbolem 20-letnich działań mających na celu ożywienie serca południowej Szkocji.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association z siedzibą w Brukseli. Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku odbędzie się on-line.

Polskie drzewo już raz tryumfowało w plebiscycie. Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu zwyciężył w 2017 r. Drzewo liczy 650 lat. Wyrosło w dobrach rodziny Mycielskich. Należący do nich dwór był ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku sprzyjało pracy twórczej artystów. Gościł tam m.in. Józef Mehoffer, malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy