Przejdź do treści
07:58 Sondaż IBRiS dla "Rz": badanie potwierdza fatalny dla partii Tuska trend - od ostatniego straciła ona 5,8 pp i ma ich 26,5 proc. PiS tymczasem umacnia się na pozycji lidera z 28,9 proc. poparciem
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
Wydarzenie 2.07 (środa). Od godz. 15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Franciszek w Bagdadzie. Przypomniał oddanie Jana Pawła II dla Iraku

Źródło: Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

– Ileż modliliśmy się w tych latach o pokój w Iraku! – powiedział papież Franciszek w powitalnym przemówieniu w Bagdadzie. – Święty Jan Paweł II nie szczędził inicjatyw, a przede wszystkim oferował modlitwy i cierpienia w tej intencji – przypomniał Franciszek. – Niech zamilknie oręż – zaapelował.

Papież, który po południu miejscowego czasu rozpoczął wizytę w Iraku, wygłosił pierwsze przemówienie w Pałacu Prezydenckim, gdzie wcześniej spotkał się z prezydentem Barhamem Salihem. Franciszka słuchali przedstawiciele świata polityki, biznesu, kultury.

Papież podkreślił, że jest wdzięczny, iż mógł przybyć do Iraku z wizytą „od dawna oczekiwaną i upragnioną” i odwiedzić „kolebkę cywilizacji ściśle związaną poprzez patriarchę Abrahama i licznych proroków z historią zbawienia i wielkimi tradycjami religijnymi judaizmu, chrześcijaństwa i islamu”. Pozdrowił przedstawicieli kościołów chrześcijańskich i innych religii.

Drodzy bracia i siostry chrześcijanie w #Iraku, którzy daliście świadectwo o wierze w Jezusa pośród bardzo ciężkich prób, nie mogę się doczekać, żeby was ujrzeć. Jestem zaszczycony, że mogę spotkać męczeński Kościół: dziękuję za wasze świadectwo. https://t.co/wTjWAA79ZD

— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) March 4, 2021

Zaznaczył, że jego wizyta przypada w czasie, gdy cały świat próbuje wyjść z kryzysu pandemii, który doprowadził też do pogorszenia warunków społecznych i ekonomicznych, już zaznaczonych przez „kruchość i niestabilność”.

Dekady katastrof

Papież przypomniał, że w minionych dekadach Irak doświadczył „katastrof” wojny, plagi terroryzmu i konfliktów często mających podstawę w fundamentalizmie. Wszystko to, dodał, przyniosło śmierć, zniszczenie i nadal widoczne ruiny oraz „rany w sercach ludzi i wspólnot”, które potrzebują lat, by się zagoić.

– Spośród tych, którzy cierpieli, nie mogę nie przypomnieć jazydów, niewinnych ofiar bezsensownego i nieludzkiego barbarzyństwa, prześladowanych i zabijanych z powodu ich przynależności religijnej, których sama tożsamość i przetrwanie zostały wystawione na ryzyko – oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że obecnie zadaniem Iraku jest to, by pokazać wszystkim, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, iż różnice zamiast być przyczyną konfliktów, powinny być impulsem do zgodnej współpracy w życiu obywatelskim.

Dość przemocy!

Papież dodał: „Przybywam jako pokutnik, który prosi o przebaczenie Niebiosa i tylu braci za zniszczenia i okrucieństwo. Przybywam jako pielgrzym pokoju”.

Zaapelował: „dość przemocy, ekstremizmu, podziałów, nietolerancji".

Franciszek zauważył, że jak pokazuje trwający od 10 lat konflikt w sąsiedniej Syrii, wyzwania coraz bardziej dotyczą całej rodziny ludzkiej.

– Religia ze swej natury musi być na służbie pokoju i braterstwa. Nie może być wykorzystywana do tego, by usprawiedliwić zabójstwa, wygnania, terroryzm i ucisk – wskazał.

Papież spotka się dziś jeszcze z duchowieństwem w katolickiej katedrze obrządku syryjskiego Matki Bożej Zbawienia w Bagdadzie. W 2010 r. doszło tam do zamachu terrorystycznego dżihadystów, w którym zginęło 58 osób, a 80 zostało rannych. To będzie pierwsza konfrontacja z niedawną krwawą przeszłością kraju, naznaczoną przez terror Państwa Islamskiego.

PAP

Wiadomości

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

Rozstrzygnął Vance: Senat USA przyjął "wielką i piękną ustawę" Trumpa

Skandal z oszustwami przy dotacjach UE. Rezygnacja w rządzie

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Największa w historii USA afera medyczna. Operowali z Rosji

Wprowadzą obowiązkową służbę wojskową dla kobiet

Niemcy podpisali umowę z Ukrainą. Będą produkować dla nich drony

Fatalny sezon tornad w USA. Przekracza średnią historyczną

UEFA: Padł rekord sprzedaży biletów na Euro 2025 kobiet

Internauci ujawniają bulwersujące fakty dotyczące nielegalnych imigrantów

Miliarderzy zabezpieczają się przed "apokalipsą". Popełniają błąd