Papież Franciszek sprzedał lamborghini. Chciał wesprzeć m.in. chrześcijan w Iraku

Artykuł
Franciszek sygnował auto swoim podpisem na masce chłodnicy
Fot. Lamborghini

Pieniądze, uzyskane ze sprzedanego na aukcji samochodu Lamborghini, który Franciszek otrzymał w prezencie w listopadzie 2017 r., wsparły m.in. dwa projekty pomocy dla chrześcijan w Iraku.

Z otrzymanej od papieża kwoty 200 tys. euro odbudowano kościelną halę spotkań wspólnotowych i przedszkole w miejscowości Bashiqa na Równinie Niniwy. Podczas zaplanowanej na 5-8 marca wizyty w Iraku Ojciec Święty odwiedzi również ten region – przekazał przewodniczący włoskiej sekcji papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) Alessandro Monteduro.

Halę wspólnoty syryjskokatolickiej w Bashiqa zniszczyli terroryści tzw. Państwa Islamskiego. Na jej odbudowę przeznaczono 166 tys. euro z darowizny papieża i 124 tys. euro z funduszu PKwP. Na odbudowę zburzonego przedszkola przekazano 34 tys. euro ze sprzedaży samochodu.

Auto z autografem

W listopadzie 2017 r. włoski producent aut Lamborghini podarował papieżowi model Huracan RWD Coupe o mocy 580 KM, który podczas aktu przekazania Franciszek sygnował swoim podpisem na masce chłodnicy. Następnie przekazał on ten pojazd na aukcję firmie Sotheby’s w Monako. Lamborghini sprzedano za niemal 715 tys. euro. Z nieznanych powodów sprzedaż nie doszła do skutku. Ostatecznie właścicielem samochodu został Czech, który wygrał je na loterii zorganizowanej przez jedną z organizacji charytatywnych w USA. We wrześniu 2019 r. papieżowi przekazano kwotę 900 000 euro.

Z uzyskanej sumy Ojciec Święty przeznaczył 200 tys. euro na seminarium duchowne i szkołę podstawową na Haiti, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2010 r. 300 tys. euro wsparło Wspólnotę Papieża Jana XXIII, która opiekuje się ofiarami prostytucji i handlu kobietami. 200 tys. euro otrzymało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a 160 tys. – zaproponowane przez producenta samochodu organizacje „Amici Centrafrica” (Przyjaciele Afryki Środkowej) i GICAM – międzynarodowa organizacja chirurgów ręki, opiekująca się osobami z wrodzonymi uszkodzeniami, urazami, oparzeniami i obrażeniami odniesionymi na skutek klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Źródło: mm

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy