Broń chemiczna i wraki statków na dnie Bałtyku. Przyjęto rezolucję w tej sprawie

Artykuł
Od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 tysięcy ton broni konwencjonalnej.
Wikimedia Commons

Komisja Parlamentu Europejskiego wezwała do oczyszczenia Bałtyku z wraków statków i broni chemicznej z czasów II wojny światowej - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Z inicjatywy Anny Fotygi i Kosmy Złotowskiego deputowani przyjęli w tej sprawie rezolucję, która ma być poddana pod głosowanie na sesji plenarnej już w kwietniu.

- To tykająca bomba ekologiczna i najwyższy czas, by Unia Europejska zajęła się tym problemem na poważnie, podjęła współpracę z organizacjami międzynarodowymi, między innymi z NATO i zapewniła odpowiednie finansowanie tego przedsięwzięcia - powiedział europoseł Kosma Złotowski.

O konkretne działania zaapelowała europosłanka Anna Fotyga.

- Państwa, które dziś dotyka ten problem, w większości były ofiarą właścicieli broni, która po wojnie została zatopiona w Bałtyku. Kompleksowość, skala i zagrożenia związane z zatopioną bronią wymagają podjęcia działań na szczeblu europejskim - powiedziała.

 wreck_of_cabo_de_santa_maria_2010_december__4_670

W rezolucji przypomniano, że od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 tysięcy ton broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej niebezpieczne substancje takie jak gaz musztardowy i gaz łzawiący, chemikalia paraliżujące i duszące.

- Bałtyk jest morzem półzamkniętym o powolnym przepływie wody i bardzo niskiej zdolności samooczyszczania. Jest uważane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, w którym występuje spadek zawartości tlenu w głębinach. Społeczność międzynarodowa nie ma wiarygodnych informacji na temat ilości, charakteru i lokalizacji usuwanej amunicji ze względu na słabą dokumentację tych działań i niewystarczające badania dna Morza Bałtyckiego - napisano w rezolucji.

 

Źródło: polskie radio 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy