Zmarł Jan Stanienda. Skrzypek miał 68 lat

Artykuł
fot. Facebook/Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

W wieku 68 lat zmarł skrzypek, kameralista, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie Jan Stanienda. O śmierci artysty poinformował Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.

„ Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiany, że dzisiaj w nocy, w wieku 68 lat, odszedł prof. dr hab. Jan Stanienda. Wybitny skrzypek i kameralista, kochany i ceniony przez studentów pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie” – czytamy w komunikacie.

Jan Stanienda urodził się 22 stycznia 1953 r. w Bytomiu. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Krzysztofa Jakowicza. Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka, a od 1977 r. jej koncertmistrzem i solistą. W 1976 został wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.

Grał z wieloma znakomitymi muzykami, m.in. z Sir Yehudi Menuhinem, Mauricem André, Michalą Petri, Wandą Wiłkomirską, Krzysztofem Jakowiczem, Janoszem Starkerem, Barbarą Hendricks, Morisem Bourge, Lidią Grzanką-Urbaniak, Krzysztofem Jabłońskim, Andriejem Gridczukiem, Grzegorzem Nowakiem, Tadeuszem Wojciechowskim, Guyem Touvronem, Nigelem Kennedym i Ewą Pobłocką.

Występował we wszystkich krajach europejskich i poza Europą, w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie, Barbican Center i Royal Albert Hall w Londynie (na festiwalu BBC Henry Wood Promenade Concerts), Santa Cecilia w Watykanie. W latach 1991-92, jako "premier violon solo", prowadził Orchestre de Chambre National de Toulouse. Z orkiestrą tą wystąpił 1 stycznia 1992 na Koncercie na rzecz Pokoju w Dubrowniku z udziałem Barbary Hendricks.

W 2006 r. został laureatem Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.

Źródło: Facebook

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy