Zburzenie Pałacu Saskiego. 29 grudnia 1944 roku budynek został wysadzony w powietrze

Artykuł
Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
commons.wikimedia.org/Cybularny

29 grudnia 1944 roku Niemcy zrównali z ziemią Pałac Saski w Warszawie. Wielokrotnie podejmowano debatę na temat odbudowy pałacu.

Pałac Saski został wzniesiony w 1661 roku. Inicjatorem budowy był Jan Andrzej Morsztyn.  W 1713 roku pałac trafił w ręce króla Augusta II. Rozbudowa pałacu zakończyła się w latach 40. XVIII wieku za czasów Augusta III.

Pałac stojący na dzisiejszym placu Piłsudskiego przez lata zmieniał właścicieli i funkcje, w pewnym momencie mieściło się tam nawet liceum. W 1944 został zniszczony przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Razem z Pałacem Saskim wysadzony w powietrze został przyległy do niego Pałac Brühla oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.

 Obecnie po wzniosłym Pałacu Saskim został jedynie Grób Nieznanego Żołnierza. Lech Kaczyński piastujący funkcję prezydenta Warszawy podjął temat odbudowy Pałacu Saskiego. W 2006 roku fundamenty dawnego pałacu zostały wpisane do rejestru zabytków. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Walz zrezygnowała z odbudowy ze względu na jej wysokie koszty.

Zwolennicy odbudowy pałacu działają w organizacji "Saski 2018". 11 listopada 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał decyzję o odbudowie pałacu.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy