Przejdź do treści
W Republice Danuta Holecka zaprasza na program "Gość Dzisiaj". O godz. 20:20 dyskutować będą: Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości i Adam Nowak, wiceminister rolnictwa z Polskiego Stronnictwa Ludowego
15:30 PKP Intercity rozpisało przetarg na dostawę 20 składów dla Kolei Dużych Prędkości (KDP) z opcją na dostawę kolejnych 35
15:07 Francja: Brigitte Bardot zostanie pochowana na cmentarzu w Saint-Tropez, na którym spoczywają jej rodzice - podała agencja AFP. Data ceremonii nie jest jeszcze znana
14:35 Lubelskie: Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. Dotychczas w Lubelskiem wykryto 12 ognisk tej choroby
14:22 Ukraina: rosyjscy żołnierze zastrzelili siedmioro cywilów, ukrywających się w Pokrowsku
13:41 Polska: W nocy w całym kraju spadnie śnieg. IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi na północy
13:40 Polska: IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wody m.in. w Bałtyku
13:26 Ekwador: Co najmniej sześć osób zabitych przez zamaskowanych napastników na zachodzie kraju
13:11 Polska: W Kościele katolickim w Polsce ofiary na tacę z 6 stycznia idą na misje
13:02 Tajlandia: Rząd oskarżył Kambodżę o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wielka odbudowa PAŁACU SASKIEGO!

Źródło: saski2018.pl

PiS planuje przeniesienie Senatu i MSZ do odbudowanych pałaców Saskiego i Brühla - czytamy w artykule Wiktora Ferfeckiego opublikowanym w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Wierzbowa – to słowo w okresie międzywojennym było synonimem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ponieważ główną siedzibę w pałacu Brühla przy ul. Wierzbowej 1 miało właśnie MSZ. Słowo to może wrócić do obiegu, bo z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że po odbudowie budynek ma odzyskać dawnego lokatora. Z kolei w Pałacu Saskim, w którym przed wojną mieścił się Sztab Generalny Wojska Polskiego, siedzibę ma mieć Senat.

Oba budynki znajdowały się przy dzisiejszym placu Józefa Piłsudskiego i zostały w 1944 roku wysadzone przez Niemców. Z Pałacu Saskiego zachował się tylko fragment kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza. O tym, że prezydent Andrzej Duda wspiera odbudowę pałacu, poinformowała w ubiegłym tygodniu jego kancelaria, która podała, że "symboliczne rozpoczęcie przedsięwzięcia" jest planowane 11 listopada.

 

Zdaniem prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego inicjatywę wspiera też premier Mateusz Morawiecki, który "zaproponował by Pałac Saski został nazwany Pałacem Niepodległości". Kolarski nie wspomniał o odbudowie Pałacu Brühla, jednak jest ona bardzo prawdopodobna, bo oba budynki były ze sobą połączone.

Według informacji "Rzeczpospolitej", do odbudowanego Pałacu Saskiego przeniósłby się Senat. Z kolei w Pałacu Brühla znalazłoby się miejsce dla urzędników MSZ. Część Pałacu Saskiego, w tym m.in. piwnice, byłaby też udostępniona Polakom.

 

Rzeczpospolita, onet.pl

Wiadomości

Dwie aborcje i odrzucenie własnego dziecka. Brigitte Bardot: „Wolałabym urodzić szczeniaka niż człowieka”

Sakiewicz: po oglądaniu TVP potrzebny jest psycholog

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Zima w pełni. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami w 13 województwach

Gdy prezydent Nawrocki pracuje, Tusk ŚPI ,,Jawna kpina!!''

Pali się budynek ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób!

Prawnicy Dla Polski alarmują po wpisie aktywistki! "Sprawa jest niezwykle poważna"

Gol Martineza zapewnił Interowi pozycję lidera Serie A na koniec roku

Kida: obywatele nie są równo traktowani przez system sprawiedliwości w Polsce

NBA: Leonard nie do zatrzymania! Rekord kariery i show w LA

Najnowsze

Dwie aborcje i odrzucenie własnego dziecka. Brigitte Bardot: „Wolałabym urodzić szczeniaka niż człowieka”

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Sakiewicz: po oglądaniu TVP potrzebny jest psycholog

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ