Przejdź do treści
23:59 Do dwóch wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zejścia lawiny błotnej w pobliżu miasta Gorizia we włoskim regionie Friuli-Wenecja Julijska. W poniedziałek znaleziono ciało poszukiwanej starszej kobiety
22:50 Polska pokonała na wyjeździe Maltę 3:2 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata i zagra w barażach o awans
21:59 Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek, że sprzeda Arabii Saudyjskiej myśliwce F-35
19:47 Tajna placówka na Uniwersytecie Harvarda w Massachusetts w USA od ponad pół wieku gromadzi kulturowy i naukowy dorobek Izraela jako zabezpieczenie dziedzictwa kraju przed jego potencjalnym upadkiem - donosi dziennik „Haarec”
19:12 Niemcy i Francja rozważają porzucenie planu budowy myśliwca nowej generacji o wartości 100 mld euro, który miał być ich czołowym wspólnym projektem obronnym – poinformował dziennik „Financial Times”
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rypin zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 18 listopada, godz. 19:00, Centrum Aktywności Społecznej „Katolik”, ul. Kościuszki 10, Rypin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenie Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Starachowicach Dariusz Nowak oraz poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada o godz. 17:30 w Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Noblistka wzywa Europę: Pomóżcie wyzwolić Wenezuelę od kryminalnej dyktatury

Maria Corina Machado
Źródło: Maria Corina Machado - x.com/screenshot

María Corina Machado zaapelowała do Europy o pomoc w „wyzwoleniu Wenezueli” od „kryminalnej dyktatury” Nicolása Maduro i rozpoczęciu „moralnej odbudowy” kraju. Na tym samym forum Edmundo González stwierdził, że w Wenezueli „demokracja została zniszczona”.

Liderka wenezuelskiej opozycji i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla María Corina Machado zwróciła się z nagranym w Wenezueli przemówieniem do uczestników Forum o Przyszłości UE w Madrycie, wzywając Europę do pomocy w uwolnieniu kraju od „kryminalnej dyktatury” prezydenta Nicolása Maduro oraz w późniejszej „moralnej odbudowie” Wenezueli.

Europa, wiem, że będzie coraz bardziej pomagać w wyzwoleniu Wenezueli. A Wenezuela może też pomóc odnowić ducha Europy – oświadczyła Machado.

Przywołała powojenną odbudowę Europy jako przykład i podkreśliła, że kontynent ma „istotną rolę nie tylko jako sojusznik w tej egzystencjalnej walce, ale także jako moralne odniesienie”.

Młodzi Europejczycy wiedzą, co znaczy podnieść naród z ruin wojny i przekształcić ból w pokój. Wasz kontynent to zrobił – dodała. - Obiecuję wam jedno: Wenezuela będzie wolna. A kiedy będzie wolna, będzie krajem, w którym młodzi będą chcieli żyć, a nie uciekać. Będzie wolna i będę zaszczycona przyjąć was tutaj z otwartymi ramionami.

Machado oskarżyła reżim Maduro o używanie biedy jako „narzędzia kontroli społecznej” oraz o zniszczenie instytucji, skorumpowanie wymiaru sprawiedliwości, zrujnowanie infrastruktury i gospodarki, co zmusiło miliony ludzi do emigracji. Podkreśliła jednak, że „Wenezuela wciąż stoi” dzięki niezłomności społeczeństwa i rosnącej sile młodzieży.

W tym samym forum poprzez wideokonferencję wystąpił były kandydat opozycji w wyborach z lipca 2024 roku Edmundo González, który stwierdził:

W Wenezueli nie ma demokracji – została zniszczona. Nie ma państwa prawa. Nie ma wolności słowa. Miliony rodaków żyją na wygnaniu, a tysiące siedzą w więzieniach za inne myślenie – wyliczał González, mieszkający obecnie na uchodźstwie w Madrycie. - Demokracja nie jest aplikacją, którą instaluje się raz i działa. To żywy system, który trzeba aktualizować codziennie – podkreślił, wzywając do walki z kłamstwem i obojętnością.

Każdy upadek dyktatury wzmacnia sprawę wolności na całym świecie. Każde poddanie się społeczeństwa tę sprawę cofa- i dodał: Największym wyzwaniem tego pokolenia jest przełamanie obojętności, bo nic bardziej nie wzmacnia autokratów niż milczenie, apatia czy fałszywa neutralność.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Wiktor Orban

Efekt Trumpa: miażdżąca przewaga w prognozach wyborczych na 2026 rok

Włochy: Lawina błotna runęła na dom

Noblistka wzywa Europę: Pomóżcie wyzwolić Wenezuelę od kryminalnej dyktatury

Afryka tonie w krwi. Dżihadyści mordują chrześcijan. Świat milczy

Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej

Kurzejewski: polskie służby to dziś policja polityczna, nie chronią Polaków przed wojną hybrydową

Polska wygrywa z Maltą 3:2. Nerwowe zakończenie eliminacji w wykonaniu biało-czerwonych

Europosłanka KO zarzuca innym sianie dezinformacji o sabotażu i pociągach. Sama jednak szerzy "fake newsy"

Nowa twarz na czele Forum Młodych PiS. Decyzję podjął sam prezes Kaczyński

Rutkowscy wyprawili huczne 12. urodziny syna. Prezent? Wycieczka do Bangkoku!

Kanthak o aktach dywersji na kolei: niepokój wzbudza nieumiejętność zarządzania kryzysowego ze strony rządzących

Tragiczna sytuacja finansowa szpitala w Częstochowie. "Izabela Leszczyna pozdrawia"

Polscy piłkarze gotowi na mecz z Maltą [Zdjęcia]

Mecz Malta - Polska. Zapraszamy do Studia Meczowego Republiki!

Lewy kontra Malta, czy kapitan strzeli gola 39. reprezentacji?

Najnowsze

Wiktor Orban

Efekt Trumpa: miażdżąca przewaga w prognozach wyborczych na 2026 rok

Posłowie ze speckomisji zapoznają się w środę z informacją ABW o uszkodzeniu infrastruktury kolejowej

Kurzejewski: polskie służby to dziś policja polityczna, nie chronią Polaków przed wojną hybrydową

Polska wygrywa z Maltą 3:2. Nerwowe zakończenie eliminacji w wykonaniu biało-czerwonych

Europosłanka KO zarzuca innym sianie dezinformacji o sabotażu i pociągach. Sama jednak szerzy "fake newsy"

lawina błotna we Włoszech

Włochy: Lawina błotna runęła na dom

Maria Corina Machado

Noblistka wzywa Europę: Pomóżcie wyzwolić Wenezuelę od kryminalnej dyktatury

Afryka skąpana we krwi chrześcijan

Afryka tonie w krwi. Dżihadyści mordują chrześcijan. Świat milczy