Wybory w Rosji. Proputinowska partia na czele

Artykuł
Związana z Władimirem Putinem rządząca partia Jedna Rosja zdobywa ponad 48 proc. głosów w wyborach do parlamentu
Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Po przeliczeniu 70 proc. głosów w wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) związana z Władimirem Putinem rządząca partia Jedna Rosja zdobywa ponad 48 proc. głosów, a do parlamentu wejdą jeszcze cztery partie - informuje Centralna Komisja Wyborcza.

Na drugim miejscu jest Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF), której przypadło ok. 20 proc. głosów. Kolejne miejsca zajmują: populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), dowodzona przez Władimira Żyrinowskiego (niecałe 8 proc.), Sprawiedliwa Rosja (ok. 7,5 proc. głosów) i partia Nowi Ludzie (nieco ponad 5 proc.).

W kilku regionach Rosji, w tym w Moskwie, odbywało się głosowanie drogą elektroniczną. Wieczorem w niedzielę podano wyniki we wszystkich z nich oprócz Moskwy; ogłoszenie wyników ze stolicy wciąż się opóźnia.

Połowa z 450 miejsc w Dumie zostanie obsadzona na podstawie głosowania na listy partyjne, połowa - z okręgów jednomandatowych. Władze chcą, by Jedna Rosja zachowała dotychczasową większość konstytucyjną w Dumie (ponad 2/3 miejsc).

Przed wyborami zostali z nich wyeliminowani kandydaci związani z Aleksiejem Nawalnym, a struktury opozycjonisty zostały uznane za organizacje ekstremistyczne. Nawalny nawoływał do głosowania przeciwko Jednej Rosji według strategii nazwanej „inteligentnym głosowaniem”. Na żądanie władz, strony internetowe i aplikacje na temat projektu opozycjonisty zostały zablokowane.

Niezależni obserwatorzy i media informują o licznych przypadkach nadużyć i oszustw wyborczych. 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy