Na Białorusi sprzedano dwór, w którym tworzył polski noblista. Cena szokuje

Na Białorusi sprzedano dwór, w którym mieszkał i tworzył Henryk Sienkiewicz, polski powieściopisarz i laureat literackiego Nobla. To tam powstało jedno z jego najważniejszych dzieł, czyli „Pan Wołodyjowski", które wraz z "Ogniem i mieczem" oraz "Potopem" tworzy słynną "Trylogię". Dziwi jednak cena nieruchomości.
Telewizja Biełsat przekazała, że w połowie lipca br. w trakcie aukcji elektronicznej sprzedano XIX-wieczny dwór Mineyków, znajdujący się w miejscowości Dubniki w obwodzie grodzieńskim.
Historia sprzedana za 1058… rubli białoruskich
W skład wystawionego na sprzedaż majątku, oprócz dwukondygnacyjnego budynku dworu, który do 2005 roku pełnił funkcję domu opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych, weszły również: budynek administracyjny z 1968 roku, łaźnia z pralnią, stołówka, punkt medyczny, garaże, magazyny oraz szereg zabudowań gospodarczych" – podaje telewizja Biełsat.
Dwór został sprzedany za… 1058,4 rubla białoruskiego, czyli za ok. 368 dolarów amerykańskich, a w przeliczeniu na złote – 1352. Według rzecznika platformy sprzedażowej BUGT, Ramana Janiewa, kwota ta stanowiła 5 proc. więcej niż cena wywoławcza, która była podana w ogłoszeniu sprzedaży. Posiadłość kupiła firma zajmująca się produkcją materiałów budowlanych, która swoją siedzibę ma w obwodzie grodzieńskim.
Historia Dworu Mineyków w Dubnikach
Dwór Mineyków zbudowany został przez polskiego ziemianina Bronisława Mineykę w 1878 roku. Posiadłość odegrała dużą rolę na kartach polskiej historii. W latach 80. XIX wieku przyjeżdżał do Mineyków Henryk Sienkiewicz. Pisarz zamieszkał w majątku, tworząc tu koncepcję "Potopu" (w latach 1884-1886), w kolejnych dwóch latach stworzył w budynku „Pana Wołodyjowskiego". Mówi się, że okoliczni znajomi pisarza stali się pierwowzorami wielu bohaterów tej części "Trylogii".
W trakcie trwania I wojny światowej zniszczona została biblioteka i archiwum. Później posiadłość odbudowano, jednak obecnie stan budynku określany jest jako ruina. Na terenie sprzedanego majątku są jeszcze pozostałości kilku budynków gospodarczych. Majątek Dubniki został opisany w 4. tomie "Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" Romana Aftanazego.
Źródło: Republika, Biełsat TV, TVP Wilno
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Najnowsze

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”
