Współpracujemy z przyjaciółmi. Prezydent Andrzej Duda w Gruzji
W drodze do Pekinu Prezydent RP Andrzej Duda wylądował w Tbilisi, gdzie odbył bardzo ważną rozmowę z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która była niemal w całości poświęcona agresywnej polityce Rosji.
W czwartkowy wieczór Andrzej Duda spotkał się z w stolicy Gruzji z prezydent tego kraju.
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie - poinformował Polską Agencję Prasową szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Kumoch poinformował PAP, że rozmowa prezydentów obu krajów „niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie”.
- Chcę podziękować Pani Prezydent za zaproszenie na spotkanie w Tbilisi, za możliwość rozmawiania dzisiaj o bardzo ważnych sprawach nie tylko naszych europejskich, ale i światowych – mówił Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Salome Zurabiszwili.
- Cieszę się, że mogłem odbyć z Panią Prezydent te konsultacje w sprawie sytuacji w Europie, sytuacji wokół Ukrainy, ale chcę podkreślić sytuacji, która emanuje na porządek całego świata – ocenił.
Prezydent zaznaczył, że „Ukraina to nasz sąsiad, dlatego z ogromnym niepokojem patrzymy na tę sytuację, która tam się dzieje”.
Po drodze do Pekinu prezydent @AndrzejDuda spotkał się z prezydent Gruzji @Zourabichvili_S .
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) February 3, 2022
Temat: Ukraina i agresywna polityka Rosji wobec niej.
Gruzja, podobnie jak inne państwa regionu, może liczyć na polskie wsparcie. Również w staraniach o integrację z Zachodem. 🇵🇱🤝🇬🇪 pic.twitter.com/5WbFaw7zxw
W piątek prezydent Duda rozpocznie wizytę w Chinach, podczas której weźmie udział w otwarciu igrzysk olimpijskich. Wizyta ma być również okazją do przeprowadzenia rozmów na temat sytuacji wokół Ukrainy.
CZYTAJ: Rewelacyjne skoki Polaków. Biało-Czerwoni wracają do walki o medale
„Naszą intencją jest wsparcie ruchu olimpijskiego, ale również wykorzystywanie pewnych szans dyplomatycznych” - zapowiadał wcześniej Kumoch.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej potwierdził również, że podczas pobytu w Chinach zaplanowane są spotkania głowy państwa z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, jak również z przewodniczącym MKOl Thomasem Bachem i sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.