Prokuratura dobrała się do majątku Pablo Escobara. "Całe mienie pochodziło z pieniędzy zdobytych w wyniku działalności przestępczej (...)"
Kolumbijski sąd wydał nakaz przejęcia dóbr 2,17 mln dolarów należących do wdowy po narkotykowym baronie Pablo Escobarze oraz bliskich jego popleczników. 25 lat po śmierci Escobara przejęto m.in. luksusowy apartament i samochody.
"Całe mienie pochodziło z pieniędzy zdobytych w wyniku działalności przestępczej związanej z handlem narkotykami i prowadzonej przez Pablo Emilio Escobara Gavirię i jego współpracowników” - podała w oświadczeniu prokuratura.
Chodzi o majątek, który przypisano wdowie po zmarłym szefie kartelu z Medellin, Victorii Eugenii Henao oraz matce i siostrze Jhona Jairo Velasqueza Vasqueza, alias „Popeye”, który był jednym z ludzi Escobara od brudnej roboty.
Przejęto apartament i dom w luksusowej dzielnicy Medellin, El Poblado, należące do matki "Popeye". Medellin to dawna stolica handlu kokainą od końca lat 80. do początku 90. Nakaz obejmie również dwie przechowalnie win i dwóch samochodów Vasquez.
Przejęto także grunty i dwa lokale komercyjne, do których prawo rościła sobie wdowa po Escobarze.
Pablo Escobar przez lata był najbardziej ściganym człowiekiem w Kolumbii i został zabity w grudniu 1993 roku w Medellin po intensywnych poszukiwaniach, w których uczestniczyli amerykańscy agenci i nielegalne grupy zbrojne. Na jego zlecenie zginęły tysiące ludzi. Po śmierci barona, rodzina opuściła kraj ze względów bezpieczeństwa. Wdowa i dwójka dzieci Escobara mieszkają w Buenos Aires, stolicy Argentyny.
"Popeye'a" skazano na 30 lat więzienia. W sierpniu 2014 roku wyszedł na wolność po odbyciu 3/5 kary. Podczas współpracy z wymiarem sprawiedliwości przyznał się do zabicia co najmniej 250 osób oraz do zorganizowania zabójstw niemal 3 tys.
Kolumbia wciąż uchodzi za prekursora produkcji i eksportu kokainy.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]
Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem
Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie
Kierowca bez szans na przeżycie. Miał kilka dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów