Przejdź do treści

„Nasze kraje mają wspólną przeszłość, mamy wspólnotę kulturową”. Witek po spotkaniu V4

Źródło: Fot. PAP/Maciej Kulczyński

- Mamy wspólnotę kulturową, która jest naszym dziedzictwem i powinniśmy te nasze wartości kulturowe przekazywać innym krajom w UE, bo to jest nasza siła — powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu przewodniczących parlamentów V4 w Budapeszcie.

Marszałek Witek uczestniczyła w czwartek i piątek w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Podczas piątkowego briefingu prasowego marszałek Sejmu powiedziała, że spotkanie odbyło się „w znakomitym klimacie. Mówiliśmy o ochronie naszego dziedzictwa kulturowego oraz mówiliśmy o systemie wartości środkowoeuropejskich, oraz o ich znaczeniu dla funkcjonowania nie tylko grupy V4 i naszych państw, ale także całej Unii Europejskiej” - powiedziała.

- Zwracaliśmy uwagę na to, że nasze kraje mają wspólną przeszłość, łączy na bardzo wiele, mamy tę wspólnotę kulturową, która jest naszym dziedzictwem, która jest naszą siłą i stwierdziliśmy, że powinniśmy te nasze wartości kulturowe, także naszą tożsamość, budowaną przez wieki, przekazywać innym krajom w Unii Europejskiej, bo to jest nasza siła — kontynuowała.

Czasem różnie rozumiemy wartości

- Rozmawialiśmy o tym, że wszyscy mówią o wartościach, natomiast różnie czasami je rozumiemy — podkreśliła marszałek Sejmu.

- Ja dziś zwracałam uwagę na to, że — jeśli respektujemy takie wartości uniwersalne, jak demokracja, poszanowanie dla innych, jak tolerancja, to rozumiemy to w ten sposób, że jeśli tolerancja, to na pewno nie siłą narzucanie cudzych poglądów. Jeśli mówimy o demokracji, to jednocześnie dajemy prawo wszystkim rządom demokratycznie wybranym do tego, by realizowały swój program wyborczy i nie krytykujemy — stwierdziła.

- Jeśli mówimy o szacunku dla innych, to na pewno nie możemy pouczać innych krajów Unii Europejskiej, takich jak Węgry czy jak Polska, mówić o tym, że ktoś straci cierpliwość do Polski albo że trzeba kogoś rzucić na kolana, albo że trzeba kogoś zagłodzić. To jest niedopuszczalne. Jesteśmy państwami z wielowiekową tradycją, historią, dorobkiem, to nas łączy — zaznaczyła.

Wstępowaliśmy do innej Unii

Witek mówiła również o tym, że „kiedy wstępowaliśmy do Unii — oczywiście na zasadach dobrowolności, bo każdy z naszych krajów taką decyzję podejmował w drodze referendum — to jednak przystępowaliśmy do zupełnie innej Unii Europejskiej, ona dziś wygląda inaczej”.

Podkreśliła, że zgodnie z traktatami i „zamysłem ojców-założycieli” każdy kraj powinien być traktowany jednakowo bez względu na to, kiedy wstępował do UE albo tego, czy jest małym, czy dużym państwem. „Tego właśnie oczekujemy” - zaznaczyła.

- Mówiliśmy też o tym, że powinniśmy się dzielić z Europą tym naszym dorobkiem, że my połączeni jesteśmy poprzez te straty, jakich doznaliśmy w czasach komunizmu. Przecież nasze państwa były ograbiane z dóbr kultury, my do dzisiejszego dnia jeszcze wszystkich nie odnaleźliśmy. Staramy się o to. Przykładem, tak jak podawałam, było przejęcie ustawy specjalnej, ustawy od pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego — powiedziała.

Będziemy promowali nasze dziedzictwo w Europie

Witek oświadczyła, że „to dziedzictwo wyjątkowe będzie przez nas podtrzymywane, promowane w Europie. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie w ramach prezydencji węgierskiej będą równie ciekawe interesujące” — powiedziała.

W ubiegłym tygodniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, a także Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

PAP

Wiadomości

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wszystkie rosyjskie statki i okręty opuściły wschodnią część Morza Śródziemnego

Dezercja nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Wieczór autorski dziennikarza Republiki i autora bestsellera "Historia cenzury"

Dzisiaj informacje Telewizja Republika 01.02.2025

Donald Trump do terrorystów: "znajdziemy was i zabijemy"

Pakt migracyjny przyklepany. Trzaskowski milczy. Tusk ukrywa informacje. Zapłacą Polacy

Nie żyje Wojciech Trzciński. Słynny kompozytor miał 75 lat

Najnowsze

Tragedia w Brazylii. W dżungli odnaleziono argentyńskiego turystę

Gwałtowny wzrost populacji szczurów w miastach

Tysiące Serbów blokowało mosty. Szli dwa dni z Belgradu

Trump realizuje plan. Te kraje obłożył dziś wysokimi cłami

Prof. Krasnodębski: Polska jest w stanie rozkładu

Wulkan na greckiej wyspie Santorini wykazuje oznaki aktywności

Sprawdzili dlaczego życie powstało na Ziemi. Mogło gdzie indziej?

Wielkie problemy floty Putina. Może być jeszcze gorzej