Przejdź do treści
21:53 Ks. Waldemar Cisło w Telewizji Republika: Papież Franciszek był nazywany proboszczem świata
21:17 W środę w Londynie odbędą się kolejne rozmowy Ukrainy z sojusznikami o bezwarunkowym zawieszeniu broni
20:53 Watykan opublikował testament zmarłego Papieża Franciszka - więcej na portalu tvrepublika.pl
20:15 "Papież miał niezwykły dar, potrafił w sposób piękny i mądry, przemawiający do naszych umysłów i serc, do naszej wyobraźni, mówić prosto i jasno o treści Słowa Bożego" - wskazał w poniedziałek w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak
18:21 Trwa walka z pożarem na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji na dwóch odcinkach bojowych, jest 346 funkcjonariuszy różnych służb oraz 5 śmigłowców, w tym jeden Black Hawk, który jest w stanie przenieść 3 tys. litów wody
17:33 Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin) wygrał po raz czwarty w historii żużlowy turniej o Złoty Kask, będący jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela. O zwycięstwie zadecydował bieg dodatkowy. W nim był lepszy od Mateusza Cierniaka (Orlen Oil Motor)
16:43 Dalajlama w liście skierowanym do nuncjusza apostolskiego w Indiach, arcybiskupa Leopolda Girellego, oddał hołd zmarłemu papieżowi, który - jak podkreślił - był przykładem życia prostego, ale pełnego sensu i oddania drugiemu człowiekowi
16:02 Prasa Włoska: przyczyną śmierci papieża był najprawdopodobniej udar mózgu
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

„Nasze kraje mają wspólną przeszłość, mamy wspólnotę kulturową”. Witek po spotkaniu V4

Źródło: Fot. PAP/Maciej Kulczyński

- Mamy wspólnotę kulturową, która jest naszym dziedzictwem i powinniśmy te nasze wartości kulturowe przekazywać innym krajom w UE, bo to jest nasza siła — powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu przewodniczących parlamentów V4 w Budapeszcie.

Marszałek Witek uczestniczyła w czwartek i piątek w spotkaniu przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech.

Podczas piątkowego briefingu prasowego marszałek Sejmu powiedziała, że spotkanie odbyło się „w znakomitym klimacie. Mówiliśmy o ochronie naszego dziedzictwa kulturowego oraz mówiliśmy o systemie wartości środkowoeuropejskich, oraz o ich znaczeniu dla funkcjonowania nie tylko grupy V4 i naszych państw, ale także całej Unii Europejskiej” - powiedziała.

- Zwracaliśmy uwagę na to, że nasze kraje mają wspólną przeszłość, łączy na bardzo wiele, mamy tę wspólnotę kulturową, która jest naszym dziedzictwem, która jest naszą siłą i stwierdziliśmy, że powinniśmy te nasze wartości kulturowe, także naszą tożsamość, budowaną przez wieki, przekazywać innym krajom w Unii Europejskiej, bo to jest nasza siła — kontynuowała.

Czasem różnie rozumiemy wartości

- Rozmawialiśmy o tym, że wszyscy mówią o wartościach, natomiast różnie czasami je rozumiemy — podkreśliła marszałek Sejmu.

- Ja dziś zwracałam uwagę na to, że — jeśli respektujemy takie wartości uniwersalne, jak demokracja, poszanowanie dla innych, jak tolerancja, to rozumiemy to w ten sposób, że jeśli tolerancja, to na pewno nie siłą narzucanie cudzych poglądów. Jeśli mówimy o demokracji, to jednocześnie dajemy prawo wszystkim rządom demokratycznie wybranym do tego, by realizowały swój program wyborczy i nie krytykujemy — stwierdziła.

- Jeśli mówimy o szacunku dla innych, to na pewno nie możemy pouczać innych krajów Unii Europejskiej, takich jak Węgry czy jak Polska, mówić o tym, że ktoś straci cierpliwość do Polski albo że trzeba kogoś rzucić na kolana, albo że trzeba kogoś zagłodzić. To jest niedopuszczalne. Jesteśmy państwami z wielowiekową tradycją, historią, dorobkiem, to nas łączy — zaznaczyła.

Wstępowaliśmy do innej Unii

Witek mówiła również o tym, że „kiedy wstępowaliśmy do Unii — oczywiście na zasadach dobrowolności, bo każdy z naszych krajów taką decyzję podejmował w drodze referendum — to jednak przystępowaliśmy do zupełnie innej Unii Europejskiej, ona dziś wygląda inaczej”.

Podkreśliła, że zgodnie z traktatami i „zamysłem ojców-założycieli” każdy kraj powinien być traktowany jednakowo bez względu na to, kiedy wstępował do UE albo tego, czy jest małym, czy dużym państwem. „Tego właśnie oczekujemy” - zaznaczyła.

- Mówiliśmy też o tym, że powinniśmy się dzielić z Europą tym naszym dorobkiem, że my połączeni jesteśmy poprzez te straty, jakich doznaliśmy w czasach komunizmu. Przecież nasze państwa były ograbiane z dóbr kultury, my do dzisiejszego dnia jeszcze wszystkich nie odnaleźliśmy. Staramy się o to. Przykładem, tak jak podawałam, było przejęcie ustawy specjalnej, ustawy od pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego — powiedziała.

Będziemy promowali nasze dziedzictwo w Europie

Witek oświadczyła, że „to dziedzictwo wyjątkowe będzie przez nas podtrzymywane, promowane w Europie. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie w ramach prezydencji węgierskiej będą równie ciekawe interesujące” — powiedziała.

W ubiegłym tygodniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, a także Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

PAP

Wiadomości

Ukraińskie siły odpierają rosyjską ofensywę. Robotyka daje im przewagę

To ten moment symbolizuje zakończenie posługi papieża

Odważne stroje i wielkie show Justyny Steczkowskiej w Madrycie. Czy „Gaja” naprawdę ma szansę na Eurowizji?

Papież Franciszek nie żyje. Pogrzeb między 25 a 27 kwietnia

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Te 5 sposobów ratuje sytuację

Ks. Waldemar Cisło: Papież Franciszek był nazywany proboszczem świata

Małgorzata Kożuchowska poruszona śmiercią papieża Franciszka. Pokazała wyjątkowe zdjęcie z Watykanu

W środę kolejne rozmowy Ukrainy z sojusznikami o bezwarunkowym zawieszeniu broni

Testament Franciszka ujawniony. Treść zaskakuje prostotą

Giertych przekroczył wszystkie granice. Wykorzystał śmierć papieża do ataku na PiS

Po zabójstwie dziecka w szpitalu w Oleśnicy ginekolodzy chcą wyjaśnień z Ministerstwa Zdrowia

Świat żegna papieża Franciszka. Liderzy i państwa składają hołd

"Gość Dzisiaj" w Telewizji Republika. Dziś o godz. 20:20. Zapraszamy!

Komendant PSP: Sytuacja pożarowa na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest bardzo dynamiczna

Konklawe - to w jego trakcie wybiera się papieża

Najnowsze

Ukraińskie siły odpierają rosyjską ofensywę. Robotyka daje im przewagę

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Te 5 sposobów ratuje sytuację

Ks. Waldemar Cisło: Papież Franciszek był nazywany proboszczem świata

Małgorzata Kożuchowska poruszona śmiercią papieża Franciszka. Pokazała wyjątkowe zdjęcie z Watykanu

W środę kolejne rozmowy Ukrainy z sojusznikami o bezwarunkowym zawieszeniu broni

To ten moment symbolizuje zakończenie posługi papieża

Odważne stroje i wielkie show Justyny Steczkowskiej w Madrycie. Czy „Gaja” naprawdę ma szansę na Eurowizji?

Papież Franciszek nie żyje. Pogrzeb między 25 a 27 kwietnia