Przejdź do treści
20:13 Według sondażowych wyników exit poll Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie Rumunii! Miał zdobyć blisko 54 proc. głosów. George Simion według exit poll osiągnął 46 proc.
19:50 Rumunia: Według informacji przekazanych przez rumuńskie Centralne Biuro Wyborcze w drugiej turze wyborów prezydenckich głosowało do tej pory 55,57 proc. uprawnionych. Jest to znacznie wyższa frekwencja od wyborów w roku 2019
W REPUBLICE W niedzielę o godz. 19:50 zapraszamy na wieczór wyborczy do Telewizji Republika. A w nim m.in.: rozmowy, analizy, dyskusje, a po godz. 21.00 wyniki sondażu exit poll
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Moskwa i Berlin chcą tysiąca obserwatorów OBWE na Ukrainie

Źródło: twitter@EuromaidanPR

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Frank-Walter Steinmeier i Siergiej Ławrow wezwali do zwiększenia do tysiąca liczby obserwatorów OBWE przebywających na Ukrainie - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.

Jak podaje MSZ w Moskwie, podczas rozmowy telefonicznej Ławrow i Steinmeier "opowiedzieli się za rozszerzeniem misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i jej wzmocnieniem do tysiąca obserwatorów", by mogli oni "skutecznie kontrolować" przestrzeganie zawieszenia broni w walkach pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. Mandat obecnej misji wygasa 23 marca.

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji mówili też o potrzebie lepszego zabezpieczenia technicznego i finansowego misji. Kilka godzin wcześniej sekretarz generalny OBWE Lamberto Zannier ubolewał nad tym, że obserwatorom nadal uniemożliwia się nadzorowanie kruchego zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy. Obowiązuje ono od 15 lutego.

Porozumienie o zawieszeniu broni wynegocjowano 12 lutego w Mińsku. Ustalenia z Mińska przewidywały również wycofanie przez strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia. Obserwatorzy, którzy powinni monitorować wycofywanie broni ciężkiej, "mają ograniczone możliwości poruszania się" - powiedział w rozmowie z agencją AFP Zannier. Wypowiadał się w Rydze, gdzie trwa nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw UE. - Są tereny, na które nie możemy dotrzeć - dodał. AFP podaje, że Zannier przedstawi ministrom spraw zagranicznych raport w sprawie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Po przybyciu do Rygi hiszpański minister Jose Manuel Garcia Margallo powiedział, że zdaniem jego kraju "to nie jest czas, by dokonywać przeglądu" unijnych sankcji przeciwko Rosji. - Nie miałoby sensu zwiększanie lub redukowanie sankcji, dopóki nie zmieni się sytuacja w terenie - dodał. Zdaniem Margallo obecnie priorytetem jest to, by obie strony przestrzegały porozumień pokojowych z Mińska.

Niechęć wobec przedłużania sankcji wyraziła też szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. - Teraz trzeba koncentrować wysiłki na wprowadzaniu w życie porozumień z Mińska - powiedziała. - Na wschodzie tendencja jest pozytywna, nawet jeśli nie jest idealnie- oświadczyła. Jednak zdaniem Mogherini nowe sankcje wobec Moskwy są możliwe, jeśli zawieszenie broni zakończy się fiaskiem.

Do przedłużenia sankcji wobec Rosji przynajmniej do końca roku wezwał szef litewskiej dyplomacji Linas Antanas Linkeviczius. Zaapelował również o dostarczenie Ukrainie broni. Wyraził nadzieję, że Europejczycy pozostaną zjednoczeni i nadal będą izolować Rosję.

Czytaj więcej

Poroszenko o sytuacji na Ukrainie: Potrzebujemy sił pokojowych

PAP

Wiadomości

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Kwestia pokoju na Ukrainie

Nie żyje sędzia Bogusław Nizieński. "Zawsze stał po stronie dobra przeciwko złu"

Czego Chiny chcą od Europy?

Nvidia inwestuje w Chiny. Powstaje nowe centrum badawcze w Szanghaju

Polscy wyborcy w Wielkiej Brytanii mają problemy z głosowaniem

Ambasada Rosji otworzyła wystawę. Moskwa znów pisze historię na nowo

Ponad 5 tys. Polaków zgłosiło udział w wyborach w Azji Wschodniej i Płd.-Wschodniej

Najnowsze

Wybory w Rumunii. Kto został prezydentem?

Ukraiński wywiad: Rosja planuje wystrzelenie rakiety międzykontynentalnej

Raport: niemiecki przemysł tonie. Polska partnerem, nie petentem

Nasza Czytelniczka informuje o agitacji w lokalu wyborczym we Wrocławiu

PKW: Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła 50,69 proc. Zmiana lidera

Co można powiedzieć w ciszę wyborczą?

OGLĄDAJ NA ŻYWO: Rozpoczął się wieczór wyborczy w Telewizji Republika

Frekwencja w Rumunii wyższa od frekwencji w Polsce