Przejdź do treści
KE nie zamierza „targować się” z Ukrainą ws. umowy stowarzyszeniowej
Flickr.com/Soroll/CC

- Umowa stowarzyszeniowa z UE jest dobra dla Ukrainy i nie powinna być przedmiotem targów - oświadczył rzecznik KE Olivier Bailly. Według ukraińskiego premiera Mykoły Azarowa Kijów potrzebuje 20 mld euro pomocy w ramach umowy stowarzyszeniowej.

- Widzieliśmy różne krążące liczby, odnoszące się do ewentualnej rekompensaty, jakiej potrzebowałaby Ukraina, aby wdrożyć umowę stowarzyszeniową z UE. Nie będziemy komentować tych liczb. Uważamy, że umowa (stowarzyszeniowa) jest dobra dla Ukrainy i jej dobrobytu w przyszłości. Nie będziemy grać kwotami. Dobrobyt i przyszłość Ukrainy nie powinna być przedmiotem przetargu, w którym ten kto zaoferuje więcej, dostanie nagrodę - powiedział Bailly na konferencji prasowej.

Zdementował też informacje, jakoby w środę w Brukseli miało odbyć się spotkanie między przedstawicielami UE a ukraińską delegacją z wicepremierem Serhijem Arbuzowem. - Nie przewidziano żadnego spotkania między przedstawicielami Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych a jakąkolwiek delegacją z Ukrainy w Brukseli" - powiedział rzecznik.

Jak przypomniał, od wtorku w Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która na środowe popołudnie zaplanowała drugą rozmowę z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. - Polityczna dyskusja ma obecnie miejsce na Ukrainie pomiędzy wysoką przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej a władzami Ukrainy oraz opozycją. Główna dyskusja odbywa się w Kijowie na najwyższym politycznym szczeblu - powiedział Bailly.  Podkreślił też, że Ashton jest "bardzo rozczarowana" tym, iż zeszłej nocy doszło do użycia siły przeciwko demonstrantom w Kijowie. - Dialog ze społeczeństwem obywatelskim i używanie argumentów zawsze jest lepsze niż użycie siły - powiedział Bailly, cytując oświadczenie Ashton.

Rząd Ukrainy wstrzymał w ubiegłym miesiącu przygotowania do podpisania umowy, wskazując na problemy finansowe i możliwość pogorszenia stosunków gospodarczych z Rosją. Umowa miała być podpisana pod koniec listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Niepodpisanie dokumenty wywołało protesty zwolenników integracji z Unią, którzy domagają się m.in. ustąpienia najwyższych władz.

Dziś premier Azarow oświadczył, że władze Ukrainy także są za szybkim podpisaniem umowy z UE, ale chcą "stworzyć warunki, w których straty dla gospodarki Ukrainy można zminimalizować". Dodał, że wysokość pomocy oszacowano w przybliżeniu na 20 miliardów euro.

Sytuacja na Ukrainie ma być jednym z głównych tematów szczytu UE w przyszłym tygodniu w Brukseli; o wprowadzenie tej sprawy do programu szczytu zwrócił się do szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya polski premier Donald Tusk.

Rano o wydarzeniach w Kijowie dyskutował też Parlament Europejski w trakcie debaty, poświęconej przygotowaniom do przyszłotygodniowego szczytu UE (19-20 grudnia). - Europejskie zasady i wartości muszą być poszanowane, co szczególnie dotyczy teraz władz Ukrainy. Po tym, co wydarzyło się minionej nocy musimy powtórzyć, że przemoc nigdy nie jest właściwą odpowiedzią - powiedział komisarz UE ds. relacji międzyinstytucjonalnych Marosz Szefczovicz. Zdaniem szefa komisji spraw zagranicznych w PE, niemieckiego chadeka Elmara Broka nocne wydarzenia na Euromajdanie świadczą o tym, że inicjatywa szefowej unijnej dyplomacji nic nie dała, a "żelazna kurtyna zapada ponownie". - Rosyjska presja pozbawia naród ukraiński wolności decydowania o sobie samym. To jest związane też z tym, że UE nie ma wspólnej polityki wobec Rosji - ocenił Brok.

Szef socjalistów w PE Hannes Swoboda ostro skrytykował prezydenta Janukowycza. - Jest nie do przyjęcia, by najpierw spotykać się przy okrągłym stole, a potem wysyłać policję przeciw demonstrującym - podkreślił.

Po północy wojska wewnętrzne MSW Ukrainy i oddziały specjalne milicji Berkut podjęły próbę przejęcia kontroli nad Majdanem Niepodległości w Kijowie, gdzie trzeci tydzień trwają protesty zwolenników integracji z UE. Czterogodzinny atak na Majdan zakończył się wycofaniem milicji.

pap

Wiadomości

Koniec weekendu. Sprawdź prognozę pogody!

Dziś PiS ogłosi kandydata. Potwierdzi się nasz news? [SONDA]

Polska 24 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Święta i Sylwester w Zakopanem. Kto wybiera taką opcję?

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz

Dlaczego KO postawiła na Trzaskowskiego?

Wskoczył do stawu z hipopotamami. Coś do nich krzyczał | FILM

Rosja nie znaczy już nic. Improwizacja w działaniach i blef

Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Najnowsze

Koniec weekendu. Sprawdź prognozę pogody!

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz

Dlaczego KO postawiła na Trzaskowskiego?

Wskoczył do stawu z hipopotamami. Coś do nich krzyczał | FILM

Rosja nie znaczy już nic. Improwizacja w działaniach i blef

Dziś PiS ogłosi kandydata. Potwierdzi się nasz news? [SONDA]

Polska 24 listopada – co wydarzyło się tego dnia

Święta i Sylwester w Zakopanem. Kto wybiera taką opcję?