Przejdź do treści
09:01 Pomorskie: Służby rozbiły gang wyłudzający finansowanie z firm leasingowych
08:23 Mazowieckie: Policja zatrzymała dwie osoby, które zaatakowały lekarza i pielęgniarkę
08:13 Mazowieckie: Utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Warszawa-Praga – Legionowo
07:34 Polska: IMGW ostrzega przed burzami m.in. w centralnej części kraju
05:41 Polska: W czwartek egzamin ósmoklasisty z języka obcego. Ponad 98 proc. wybrało angielski
05:03 Meksyk: Co najmniej 21 osób zginęło w wypadku drogowym z udziałem trzech pojazdów
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Black Friday - sprawdź cenę zanim kupisz

Źródło: pixabay.com

W Black Friday obniżki o 10-15 proc. można uznać za znaczące, ale już o ponad 30 proc. mogą budzić naszą nieufność - powiedział PAP ekonomista, prof. Radosław Mącik. Zaznaczył, że polscy konsumenci coraz częściej szukają promocji w internecie.

W okresie Black Friday konsumenci powinni zachować ostrożność wobec oferowanych promocji. Eksperci z serwisu benchmark.pl zwracają uwagę, że niektóre sklepy przed wyprzedażami sztucznie podnoszą ceny, by następnie obniżyć je do poziomu standardowego, tworząc iluzję atrakcyjnej oferty. Aby uniknąć takich pułapek, zalecają korzystanie z narzędzi monitorujących historię cen, takich jak porównywarki cenowe, które pozwalają sprawdzić, jak kształtowała się cena produktu w ostatnich miesiącach. 

Dodatkowo, tzw. dyrektywa Omnibus obowiązująca w Unii Europejskiej nakłada na sprzedawców obowiązek informowania o najniższej cenie produktu z ostatnich 30 dni, co ma na celu zwiększenie przejrzystości ofert promocyjnych. 

Zgodnie z amerykańską tradycją, Black Friday obchodzony jest w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia i w tym roku wypada on 29 listopada. Z tej okazji również sklepy w Polsce szykują oferty dla klientów i kilkudniowe promocje.

"To zjawisko pojawiło się u nas później i nigdy nie osiągnęło takiego poziomu, jak w Stanach Zjednoczonych. W polskich warunkach rabaty o 10-15 proc. można uznać za znaczące, ale już obniżki o ponad 30 proc. mogą budzić naszą nieufność" - powiedział dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej dr hab. Radosław Mącik.

"Inflacja trochę hamuje, więc sprzedawcom coraz trudniej jest przekonać konsumentów do wyższych cen" – uzasadniał, nawiązując do podanych przez Eurostat danych, według których inflacja (liczona według HICP) w Polsce w październiku 2024 r. w ujęciu rocznym wyniosła 4,2 proc., tyle co we wrześniu. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,3 proc.

Z opublikowanego we wtorek raportu UCE Research wynika, że 64,2 proc. Polaków zamierza skorzystać z okazji zakupowych w ramach Black Friday. 18,9 proc. nie zamierza korzystać z tej możliwości, a 16,9 proc. jeszcze nie wie, co zrobi. Według innego badania, PMR Market Experts, w Czarny Piątek Polacy raczej planują zakupy online - zakupy wyłącznie internetowe zamierza zrobić 48 proc. konsumentów, a 37 proc. planuje połączyć zakupy online ze stacjonarnymi.

"Większość konsumentów oczekuje, że w Black Friday w sklepach będą okazje. Przygotowujemy się do tego i odkładamy niektóre zakupy na ten okres, licząc, że kupimy coś taniej" – powiedział ekonomista.

Jego zdaniem, zakupy pod wpływem impulsu nie muszą być czymś złym. "Większość konsumentów nie jest mnichami, nie musi wszystkiego sobie odmawiać. Czarnopiątkowe promocje mogą być okazją do zakupów, które planowaliśmy od dłuższego czasu, a same zakupy – rodzajem nagrody i pozytywnego bodźca" – powiedział.

Czym innym - zastrzegł – są zakupy kompulsywne, które są rodzajem zaburzenia kontroli impulsów i w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do problemów finansowych całej rodziny. "Wbrew pozorom one nie zdarzają się często, bo dla większości z nas otrzeźwieniem jest puste konto" – przyznał.

Ekspert zwrócił uwagę na zmieniające się zwyczaje zakupowe Polaków. "Do pandemii byliśmy społeczeństwem nieco +odpornym+ na handel internetowy. W czasie lockdownu okazało się, że wiele sklepów nie może funkcjonować w tradycyjny sposób, co wymusiło zmianę przyzwyczajeń" – powiedział, dodając, że dodatkowym imbulsem do zmian przyzwyczajeń zakupowych jest fakt, że aktualnie asortyment tradycyjnych sklepów jest coraz bardziej optymalizowany. "Coraz mniej towarów jest dostępnych na miejscu, zostają tylko najszybciej rotujące towary, które nie zalegają na półkach i nie generują kosztów magazynowych" – mówił.

Według eksperta, sklepy stacjonarne coraz częściej przekształcają się w showroomy, czyli salony wystawowe. "Czeka nas proces +showroomizacji+. Dzisiejsze sklepy staną się miejscem, gdzie będziemy oglądać przedmioty, które następnie zamówimy lub kupimy przez internet" – zauważył.

Jednocześnie zachęcił do zwracania uwagi na to, jakie konsekwencje dla środowiska niosą nasze decyzje zakupowe. Jako przykład podał tekstylia, które wyrzucamy wraz z szybko zmieniającą się modą, co przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększa zużycie jego zasobów. "Nie kupujmy tylko dlatego, że jest promocja. Taki zakup może być nie tylko obciążeniem dla środowiska, ale też powodem frustracji" – zastrzegł.

Źródło: Republika/ PAP /benchmark.pl/ Business Insider

Wiadomości

Dwa europejskie państwa pracują nad bronią, która zmieni wszystko

Lewandowski wraca na derby! Polak powalczy o koronę króla strzelców

Niemiecka gospodarka dostała zadyszki. Berlin zwala winę na Trumpa, ale przyczyn jest o wiele więcej

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Ocieplenie klimatu to mit. Lodowce nabierają masy. Miliardy ton!

Dariusz Matecki ma dziś operację. Sąsiad w sali włączył TVN

Finlandia chce mieć najpotężniejszą armię w Europie. Milion żołnierzy

AKTUALIZACJA

Pięć osób nie żyje w wyniku wypadku drogowego w pobliżu Konotopy

Rosyjski tankowiec floty cieni zbliżał się do kabla EastLink

George Simion rozmawiał z Giorgią Meloni i Mateuszem Morawieckim

Trump na Bliskim Wschodzie. Jutro rozmowy w Turcji

Najnowsze

Dwa europejskie państwa pracują nad bronią, która zmieni wszystko

Piorun uderzył w zoo we Francji: Kilkanaście osób rannych

Child alert odwołany. Patrycja została odnaleziona

Jaki los czeka Tuska po klęsce Trzaskowskiego?

Kolejna próba porwania w Paryżu. Córka magnata kryptowalut

Lewandowski wraca na derby! Polak powalczy o koronę króla strzelców

Niemiecka gospodarka dostała zadyszki. Berlin zwala winę na Trumpa, ale przyczyn jest o wiele więcej

„Po zdradzie życie bardzo się zmieniło” – Marcin Miller o kryzysie w małżeństwie