Human Rights Watch w obronie zabitych terrorystów w Ekwadorze
W Ekwadorze pojawiły się doniesienia o co najmniej 15 pozaprawnych egzekucjach w ramach ogłoszonej przez tamtejsze władze kampanii przeciwko zorganizowanym grupom przestępczym – poinformowała w sobotę organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW).
Dyrektorka HRW na Ameryki Juanita Goebertus w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE wyraziła również zaniepokojenie z powodu faktu, że w ramach tej kampanii ekwadorskie służby bezpieczeństwa zabiły ponad 100 podejrzanych.
Daniel Noboa, który w sobotę obchodzi pierwszą rocznicę objęcia władzy w kraju, ogłosił na początku roku stan "wewnętrznego konfliktu zbrojnego" i wysłał wojsko do walki z gangami narkotykowymi. 22 najgroźniejsze grupy przestępcze uznał oficjalnie za organizacje terrorystyczne.
Goebertus ostrzegła, że w ramach zadeklarowanego wewnętrznego konfliktu zbrojnego narastają naruszenia praw człowieka. Wymieniła w tym kontekście doniesienia o ponad 80 przypadkach domniemanych tortur i ponad 200 przypadkach użycia przez funkcjonariuszy nadmiernej siły.
Tymczasem w styczniu 2024 roku w wyniku fali przemocy wywołanej przez gangi narkotykowe, 178 pracowników więzień, w tym 158 strażników i 20 pracowników administracyjnych, zostało wziętych jako zakładnicy w siedmiu zakładach karnych na terenie kraju.
Po kilku dniach wszyscy zostali uwolnieni dzięki interwencji służb bezpieczeństwa.
Władze informowały o 104 podejrzanych, zabitych przez policjantów i żołnierzy w ramach "prawowitego użycia siły". Goebertus oceniła jednak, że przypadki te nie zostały przejrzyście opisane i zażądała od władz przekazania informacji na temat tych osób.
Walka z kartelami narkotykowymi nie jest łatwa, czego organizacje praw człowieka zdają się nie brać pod uwagę. Szybko pojawiają się, gdy przywódcy państwowi podejmują walkę z terroryzmem karteli, próżno szukać ich obecności, gdy życie obywateli kartele zamieniają w morderczy horror.
Ekwador, do niedawna uznawany za oazę spokoju, stał się w ostatnich latach jednym z najniebezpieczniejszych krajów regionu. Obserwatorzy przypisują to działalności gangów szmuglujących kokainę z Ameryki Południowej do USA i Europy we współpracy z potężnymi meksykańskimi kartelami narkotykowymi i albańską mafią.
Według władz stanowcza kampania przeciwko przestępczości przyczyniła się do zmniejszenia wskaźnika zabójstw. W okresie od 1 stycznia do 10 listopada w 2023 roku w kraju odnotowano 6973 zabójstwa, a w 2024 roku było ich 5717, czyli o 18 proc. mniej - wynika z oficjalnych danych
Źródło: PAP