Przejdź do treści
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
14:33 Łódzkie: Sąd w Zgierzu skazał na 4 lat więzienia Piotra Ż, oskarżonego o nielegalne składowanie odpadów i substancji chemicznych ciekłych zagrażających życiu i zdrowiu. W halach należących do skazanego znaleziono 3 tys. pojemników z odpadami
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Źródło: pixabay.com

Rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział 45 mln dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

"Kanada przeprasza za ból i szkody, które zabicie psów sprawiło waszym wspólnotom przez pokolenia" - mówił w sobotę Anandasangaree w Kangiqsujuaq w Quebecu, przepraszając za zabicie qimmiit, inuickich psów. "Kiedy wszystko się zaczęło w latach 50. XX wieku zabijanie psów było dokonywane na zlecenie rządu federalnego, choć urzędnicy federalni byli świadomi, że psy były niezbędne Inuitom do podróżowania do obozów i do polowań" - przypomniał.

Rząd federalny przeznaczył obecnie 45 mln CAD na odszkodowanie. Środki te zostaną przeznaczone na przywracanie tradycji hodowli psów do zaprzęgów, finansowane będą również tresura, jedzenie i zagrody dla psów. Część pieniędzy trafi też bezpośrednio do rodzin, które straciły swoje psy.

"Choć nie możemy odwrócić bólu i straty spowodowanych przez te działania, zapowiedziane dziś finansowanie jest krokiem w stronę przywrócenia dobrostanu naszych społeczności" - mówił przewodniczący Makivvik, organizacji reprezentującej Inuitów z Quebeku, Pita Aatami, cytowany w komunikacie prasowym.

W latach 50. i 60. XX wieku rząd Kanady i rząd prowincji Quebec nakazały zabicie ponad tysiąca psów na terenie rejonu Nunavik. Psy były zabijane przez m.in. policję federalną i pracowników najstarszej kanadyjskiej firmy, Hudson's Bay Company – przypomniały media.

W 1999 r. Makivvik złożyła wniosek o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej sprawie. Makivvik zebrała ok. 200 relacji od mieszkańców Nunavik, wskazując na brak jakichkolwiek konsultacji w sprawie psów z Inuitami i brak ich zgody. Organizacja udostępniła też film dokumentalny – podaje Makivvik na swojej stronie internetowej.

Aatami mówił publicznemu nadawcy CBC, że władze uzasadniały nakaz zabicia psów rzekomym zagrożeniem z ich strony. 

"Kiedy zabito psy, Inuici zostali nagle zmuszeni do osiedlenia się i przyjęcia nie swojego sposobu życia" - brzmi część oficjalnych przeprosin.

Jak podkreślał Aatami, wiele psów zostało zastrzelonych w obecności dzieci. Inuici, którzy nie mogli już wędrować i polować, stracili część swojej kultury, wielu z nich popadło w alkoholizm. Obecne psy w inuickich zaprzęgach to husky, sprowadzone z Grenlandii, ponieważ po akcji policyjnej pozostało tylko kilka inuickich psów.

Inuici zostali ponad 20 lat temu wysłuchani przez parlamentarną komisję ds. rdzennych narodów, a komisja przyjęła wniosek, by rząd federalny powołał sędziego do przeprowadzenia dochodzenia.

Sędzia Jean-Jacques Croteau uznał w 2010 r. działania policji prowincji Quebec za przeprowadzone bez uwzględnienia znaczenia psów dla inuickich rodzin. W 2011 r. premier Quebeku Jean Charest przeprosił Inuitów.

Na wniosek komisji także policja federalna, RCMP, przedstawiła w 2006 r. swój własny, liczący 775 stron, raport, w którym twierdziła, że psy były nosicielami chorób. Jak mówił Aatami agencji The Canadian Press, psy inuickie nie były wiązane, właśnie dzięki temu były zdrowe. Ich swobodne przemieszczanie się zostało uznane za problem dopiero przez nieinuickich osadników i dopiero wówczas, gdy psy zaczęły być wiązane, zaczęły chorować.

Źródło: PAP

Wiadomości

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Politycy PiS o Marszałkowskiej 66: „To jest skandal i symbol pogardy”

Hołownia atakuje Simiona. Gramatyka ustawia się do zdjęcia

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Cieszyński o kampanii czarnego PR: Trzaskowski korzysta, NASK reaguje z opóźnieniem

Andruszkiewicz w Bolesławcu: „Karol Nawrocki to gwarancja bezpieczeństwa Polski”

Daniel Martyniuk pokazał zdjęcie z ojcem. „Ojciec z synem” – czy to koniec rodzinnej wojny?

Telewizja Republika organizuje debatę kandydatów po I turze

George Simion: Nawrocki to mój partner w Europie suwerennych państw

Hejt finansowany przez ludzi Trzaskowskiego. Posłowie PiS ujawniają kulisy

Leon XIV: potrzebujemy prymatu Boga. Wschód pokazuje nam drogę

Najnowsze

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

AKTUALIZACJA

Afera wokół Marszałkowskiej 66. Mieszkańcy nie zostali wpuszczeni na sesję Rady Warszawy

List z Waszyngtonu: prześladowania, media i groźby wobec opozycji

Pilne: Policja szuka 11-letniej Patrycji. Ogłoszono Child Alert

Historyczna podróż Trumpa. Prezydent USA z wizytą w Katarze

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Politycy PiS o Marszałkowskiej 66: „To jest skandal i symbol pogardy”

Hołownia atakuje Simiona. Gramatyka ustawia się do zdjęcia