Przejdź do treści
Atak hakerski w USA. Ofiarą padła m.in. Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego
PAP

Ministerstwo energii USA i podległa mu Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego (NISA) mają dowody na to, że padły ofiarą masowego ataku hakerskiego, który został kilka dni temu odkryty w Stanach Zjednoczonych - podaje w czwartek dziennik "Politico".

Służba prasowa ministerstwa poinformowała jednak, że atak w żaden sposób nie zagraża jego działalności. - Na tym etapie dochodzenie wykazało, że złośliwe oprogramowanie zostało wyizolowane tylko z sieci biznesowych i nie wpłynęło na podstawowe funkcje Departamentu w zakresie bezpieczeństwa narodowego - oświadczyła rzeczniczka resortu Shaylyn Hynes.

Według agencji Reuters ofiarą cyberataku padł również Microsoft. Firma oświadczyła jednak, że wprawdzie wykryła złośliwą wersję jednego z wewnętrznych oprogramowań, ale dotychczasowe dochodzenie nie wykazało dowodów na to, że hakerzy używali systemów Microsoft do ataków na klientów korporacji.

Pierwsze sygnały o szeroko zakrojonym ataku hakerskim na amerykańskie urzędy i instytucje pojawiły się w niedzielę. Rząd USA poinformował, że zaobserwował podejrzaną aktywność w swoich sieciach oraz że kilka agencji rządowych było celem cyberataków, powiązanych z obcym rządem, których celem jest kradzież poufnych informacji.

Według niedzielnych doniesień prasowych hakerzy mieli dostęp, czasami przez kilka miesięcy, do wewnętrznej poczty Departamentu Skarbu i Krajowej Administracji Telekomunikacyjnej (NTIA). - Rząd USA jest świadomy tych informacji i podejmuje wszelkie niezbędne kroki w celu zidentyfikowania i rozwiązania wszelkich potencjalnych problemów, związanych z tą sytuacją - mówił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Ullyot.

W środę amerykański rząd poinformował, że ataki są "poważne i wciąż trwające" oraz że trwa ustalanie ich zakresu i źródeł. - Sytuacja rozwija się i chociaż pracujemy aby określić pełen zakres tej kampanii, wiemy już, że zaatakowano systemy komputerowe rządu federalnego - napisano we wspólnym oświadczeniu Federalnego Biura Śledczego (FBI), Agencji Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury oraz Biura Dyrektora Wywiadu Krajowego.

W mediach amerykańskich pojawiły się spekulacje, że ataki są dziełem hakerów rosyjskich, którzy zaatakowali systemy komputerowe ministerstwa bezpieczeństwa wewnętrznego (DHS) a także ministerstwa handlu, skarbu, Departamentu Stanu oraz Pentagonu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stanowczo odrzucił jednak te sugestie.

W związku z ta sytuacja FBI zaplanowało na piątek tajne spotkanie, w którym uczestniczyć mają przedstawiciele Kongresu. Już teraz wiadomo, że cyberataki wykroczyły poza oprogramowanie sieciowe, bowiem atak na jego zasoby potwierdził także jeden z dużych dostawców technologii. Niektórzy znawcy tematu już teraz nazywają tę zmasowaną akcję największym cyberatakiem od dekady.

Ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego podało w czwartkowym komunikacie, że hakerzy używali innych technik oprócz włamań do aktualizacji oprogramowania zarządzającego siecią SolarWinds, z którego korzystają setki tysięcy firm i agencji rządowych. - Naruszenie łańcucha dostaw SolarWinds Orion nie jest jedynym źródłem infekcji, z którego korzystali włamywacze - podkreślono.

Od momentu wykrycia tych ataków kluczowe instytucje w USA zaczęły komunikować się specjalnymi kanałami, aby mieć pewność, że ich działania w zakresie wykrywania i naprawiania szkód po ceberatakach nie są dalej monitorowane. Między innymi ministerstwo sprawiedliwości, FBI i ministerstwo obrony przeniosły rutynową komunikację do tajnych sieci, które nie zostały zaatakowane.

Rządowa Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz wiele prywatnych firm, które jako pierwsze odkryły atak, opublikowały szereg wskazówek dla innych podmiotów z poradami jak sprawdzić, czy padły ofiarą hakerów. Podkreśla się jednak, że atakujący są bardzo ostrożni i skrupulatnie usuwają wszystkie ślady swojej obecności w sieci. To sprawia, że trudno jest gromadzić dowody i odkryć, kto tak naprawdę stoi za tymi atakami.

Mimo to członkowie Kongresu domagają się jak najwięcej informacji o tym, co i jak mogło zostać zhakowane, a także kto za tym stoi. Komisja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisja Nadzoru Izby Reprezentantów ogłosiły w czwartek śledztwo, a prezydent elekt Joe Biden zapowiedział, że "wyższy poziom cyberbezpieczeństwa będzie jednym z jego priorytetów” oraz że zamierza "powstrzyma wrogów" przed tak poważnymi włamaniami. 

PAP

Wiadomości

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Leszczyna uratowana. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta

Orędzie Putina. Zapowiada użycie potężnej broni nie tylko przeciwko Ukrainie

Rosja wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny - Polska poderwała myśliwce

Hernand: nikt nie może pełnić funkcji Prokuratora Krajowego zamiast pana Barskiego

Express Republiki | 21.11.2024

Chrystianofobia znowu daje o sobie znać w Polsce

Choinka już przywieziona do Watykanu. Zatrzymać chcieli ją ekolodzy!

Nielegalna PK chce siłą doprowadzić Ziobrę przed komisję!

Najnowsze

Sejm prawie jednogłośnie za ułatwieniem udzielenia pomocy powodzianom

Trybunał Konstytucyjny może stracić pieniądze. Nie będzie na pensje dla sędziów

Leszczyna uratowana. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia

Sikorski będzie musiał się rozliczyć!

NASZ NEWS! PiS poprze Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta

Kurski: zamiast pomocy dla ludzi od rządu, ludzie muszą brać kredyty

Coraz więcej firm w Niemczech ogłasza upadłość

Czy Sutryk upora się ze sprawą Marylin Monroe?