Sowiecka napaść na Polskę. Premier: Historia jest nauczycielką życia

Artykuł
Premier upamiętnił wydarzenia wojenne na Facebooku
Fot. PAP/Radek Pietruszka

„Tragedia wydarzeń z 17 września 1939 roku nie dotyczyła jedynie Polski. Data ta zapoczątkowała wejście do gry o podział wpływów w naszej części Europy kolejnego państwa opartego na systemie totalitarnym” - napisał Premier RP Mateusz Morawiecki na Facebooku w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.

„Agresywna polityka obu państw - Niemiec i Związku Sowieckiego wobec Polski wywołała konflikt, jakiego do tej pory w dziejach nie znano. Teatr działań wojennych poszerzał się o kolejne państwa, zmieniały się sojusze i koalicje. Nie zmieniały się cierpienia narodów, które płaciły swoim życiem i zdrowiem cenę za brak skutecznej polityki europejskich przywódców, którzy mogliby postawić tamę totalitaryzmom” - napisał Morawiecki.

„Naród Polski szczególnie doświadczył tej bierności. Wywózki na Sybir, Katyń, Auschwitz, ponad 6 milionów straconych istnień ludzkich. Kiedy dzisiaj spoglądam na sytuację na wschodniej granicy Polski przypomina mi się maksyma Cicero o historii, która jest nauczycielką życia. I zadaję sobie pytanie: czy inni też o tym pamiętają?” - wyraził polityk.

Źródło: Facebook / Mateusz Morawiecki

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy