Przejdź do treści
14:40 Prezydent Nawrocki: nie pozwolę zapomnieć o Kętrzynie i woj. warmińsko-mazurskim
14:20 Świat: Łotwa przekazała nieodpłatnie Bangladeszowi 30 tys. ton należących do Rosji nawozów mineralnych
14:00 Ziobro: Tusk urządził igrzyska bezprawia z polowaniem na mnie, by wyciszyć kryzys onkologii
13:40 Malawi: kolejny kraj wszczął śledztwo w sprawie dziewcząt wykorzystywanych przez Rosję do produkcji dronów
13:20 Francja: do kaplicy w Notre Dame powróci kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada o godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Smutna wiadomość... Nie żyje scenarzysta Andrzej Mularczyk - twórca postaci Kargula i Pawlaka

Źródło: Ja Fryta CCA-SA 2.0 via Wikipedia Commons

Nie żyje Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Mularczyk był członkiem od 1964 roku.

Mularczyk zmarł 21 czerwca 2024 roku. Miał 94 lata.

"Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali. Pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych. To on stworzył Kargula i Pawlaka oraz był scenarzystą kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego. To Andrzej Mularczyk, wspólnie z Jerzym Janickim, był autorem scenariusza do chyba najlepszego serialu w historii polskiej telewizji – +Domu+" - napisano na stronie internetowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Andrzej Mularczyk urodził się 13 czerwca 1930 r. w Warszawie. Debiutował w wieku 13 lat, podczas okupacji, na łamach konspiracyjnego pisma "Dźwigary". Po wojnie skończył studia na Wydziale Dziennikarstwa UW i podjął pracę w Polskim Radiu. W 1958 r. zadebiutował jako scenarzysta filmu "Miasteczko" (1958). Cenzura odrzuciła scenariusz "Wielkiego słońca" o młodym człowieku więzionym w czasach stalinowskich za udział w konspiracji. 29 maja 1960 r. Polskie Radio wyemitowało pierwszy odcinek cyklicznego słuchowiska "W Jezioranach". Do marca 2024 r. powstało 3256 odcinków. Regularnie słucha jej około dwóch milionów osób.

Mularczyk był autorem kilkudziesięciu scenariuszy filmów i seriali m.in. trylogii "Sami swoi" (1967), "Nie ma mocnych" (1974), "Kochaj albo rzuć"(1977), a także telewizyjnego serialu "Dom" (premiera pierwszego odcinka styczeń 1980, ostatniego - grudzień 2000 r.

W udzielonym PAP w marcu br. wywiadzie Mularczyk wspominał pracę nad serialem "Dom". "Serial był dla Jurka Janickiego i mnie podsumowaniem trzydziestu lat pracy reporterskiej i dziennikarskiej, drogi zawodowej i różnych naszych osobistych doświadczeń. Dlatego mieliśmy do tego serialu niebywały sentyment - oddaliśmy mu wszystkie najlepsze historie z naszego życia i z życia bohaterów naszych reportaży" - opowiadał.

Wspominał, że początkowo serial miał się składać tylko z czterech odcinków. "Fabuła rozpoczynała się wiosną 1945 r. i obejmowała tylko kilka powojennych lat. Nawet nie marzyliśmy, by kontynuować fabułę przez kolejne dekady PRL do 1980 r. Wierzyliśmy, że od scenariusza do premiery miną najwyżej dwa lata. Zamiast czterech, w pierwszej serii powstało siedem odcinków, kolejne w latach 1981-82 z przerwą związaną ze stanem wojennym. Jeden - w latach 1986-87 r. Po upadku komunizmu nakręcono jeszcze dwie serie - w latach 1995-96 i ostatnią, czwartą - w latach 1999-2000. Symboliczny był fakt, że ostatnie odcinki wyświetlono po raz pierwszy już właściwie w nowym stuleciu. Od zdjęć do pierwszego odcinka w marcu 1979 r. do prac przy ostatnim 25. odcinku minęło ponad 20 lat. Kiedy zaczynaliśmy pracę, nie wiedzieliśmy, że tworzymy najdłużej kręcony polski serial. Powstawał w czterech seriach. Scenariusz coraz bardziej pęczniał od kolejnych wątków, jednak nie był pisany ciągiem, przypomniało to raczej +czkawkę", która przysłużyła się jednak dramaturgii" - wspominał Mularczyk.

Scenariusze Mularczyka posłużyły też za podstawę m.in. takich filmów, jak "Ktokolwiek wie…" Kazimierza Kutza (1966), "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975) Stanisława Barei, "Goryl, czyli ostatnie zadanie" (1989) Janusza Zaorskiego oraz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki" (2016). Na podstawie jego noweli "Post mortem" powstał scenariusz "Katynia" (2007).

W latach 1970-77 Mularczyk był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego Iluzjon. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej i laureatem Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii (2018).

portal tvrepublika.pl,X, PAP

Wiadomości

Ordo Iuris alarmuje: Rząd Tuska chce uprawnień do zamykania prawicowych mediów!

Haniebne stanowisko MKiDN w sprawie zrabowanego przez Niemców zapisu Gaude Mater Polonia

Idzie bieda. Cyrk rządu Tuska. Nieodpowiedzialny Hołownia

Marta Nawrocka w Paryżu. Weźmie udział w uroczystości wprowadzenia Ikony Matki Bożej do Katedry Notre-Dame

Fiskus bierze BLIK pod lupę. Użytkownicy mogą zapłacić podatek

Prezydent Nawrocki w Kętrzynie: Polska będzie trwała i będzie wielka

Jakubiak: dziś nie mówi się "banda". Mówi się KO

Zachodniopomorskie: zablokowana trasa S3 w kierunku Szczecina między węzłami Myślibórz i Pyrzyce

Ziobro: Tusk z góry powiedział, że będzie areszt

Apel Morawieckiego: "Dziś potrzebujemy więcej repolonizacji"

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą. Widzialność miejscami spadnie do 200 metrów

Zaradkiewicz do sędziów: zastanówcie się, czy chcecie się kompromitować

Rosja znów uderza w Ukrainę. Brak prądu w wielu regionach, są ofiary

Wielka uroczystość z udziałem Pierwszej Damy. Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej powróciła do katedry Notre-Dame

Sąd uchyla immunitet Zbigniewowi Ziobrze - Przyjaciele Republiki

Najnowsze

Ordo Iuris alarmuje: Rząd Tuska chce uprawnień do zamykania prawicowych mediów!

Fiskus bierze BLIK pod lupę. Użytkownicy mogą zapłacić podatek

Prezydent Nawrocki w Kętrzynie: Polska będzie trwała i będzie wielka

Jakubiak: dziś nie mówi się "banda". Mówi się KO

Zachodniopomorskie: zablokowana trasa S3 w kierunku Szczecina między węzłami Myślibórz i Pyrzyce

Haniebne stanowisko MKiDN w sprawie zrabowanego przez Niemców zapisu Gaude Mater Polonia

Idzie bieda. Cyrk rządu Tuska. Nieodpowiedzialny Hołownia

Marta Nawrocka w Paryżu

Marta Nawrocka w Paryżu. Weźmie udział w uroczystości wprowadzenia Ikony Matki Bożej do Katedry Notre-Dame