Ruch Katolików na Rzecz Środowiska. „Potrzebujemy ekologicznego nawrócenia!”
„Laudato si’, czyli o tym, dlaczego potrzebujemy ekologicznego nawrócenia” to temat panelu, podczas którego Piotr Abramczyk i Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska opowiadali o odpowiedzialności katolików i Kościoła w kwestii ekologii i klimatu. Spotkanie odbyło się podczas trwającego na Jasnej Górze Forum Świeckich Impuls.
Piotr Abramowicz, prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce, wyjaśniając ideę ekologicznego nawrócenia, przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Trzeba więc pobudzać i popierać «nawrócenie ekologiczne», które w ostatnich dziesięcioleciach sprawiło, że ludzkość stała się bardziej wrażliwa na niebezpieczeństwo katastrofy, do jakiej zmierzaliśmy.”
– Nawrócenie ekologiczne to jeden z wymiarów całościowego nawrócenia człowieka do Boga. Jest to współpraca z łaską, która prowadzi do przemiany naszego myślenia, a w konsekwencji zachowania. Postrzegamy świat, całe stworzenie jako wspaniały i piękny dar Boga, który podtrzymuje nasze życie i który został nam powierzony w pełen troski zarząd – wyjaśniał Abramowicz.
Wskazując, jak pomóc sobie i innym w ekologicznym nawróceniu, wskazano na konieczność uznania faktu kryzysu ekologicznego oraz swojego wpływu na tę rzeczywistość oraz zmianę myślenia. Przytoczono fragmenty encykliki „Laudato si’, w której papież Franciszek wymienia grzechy ludzi przeciwko stworzeniu oraz stwierdza: „zbrodnia przeciw naturze jest zbrodnią przeciw nam samym i grzechem przeciw Bogu”. Omawiając kwestię zmiany myślenia wskazano za Papieżem Franciszkiem na powołanie człowieka do obrony dzieła Bożego, co stanowi o życiu uczciwym a nie jest jakąś drugorzędną opcją do wyboru.
– Papież Franciszek wielokrotnie przypomina, że rzeczywistość jest ważniejsza od idei. Nawrócenie ekologiczne wymaga przyjrzenia się faktom naukowym i uznania, że ocieplenie klimatu, zanik bioróżnorodności, ogromne zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby, czy rosnący problem odpadów – to jest właśnie ta rzeczywistość którą sami sobie zgotowaliśmy i której musimy sprostać – mówił prezes Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska w Polsce.
#Kraj | Symbol Tatr Wysokich wysycha. Nie ma wody w Łomnickim Stawie https://t.co/vPjZdeshVT #Włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) November 5, 2021