Przejdź do treści

Ziemkiewicz: boję się efektu, kiedy w Polakach skończy się strach, który paraliżował, a włączy polska skłonność do kombinowania

Źródło: Telewizja Republika

Gościem w Poranku Telewizji Republika był Rafał Ziemkiewicz.

– Rzeczywiście chyba większość ludzi jest rozczarowanych, bo zapowiedź była taka, że od 19 kwietnia zaczynamy rozmrażanie, więc cofanie tych wszystkich restrykcji. Raczej spodziewaliśmy się konkretów, a dowiedzieliśmy się, że są 4 etapy przewidziane, ale też nie dowiedzieliśmy się, od czego te etapy zależą. To wszystko było na razie takim zbywanie opinii publicznej, co oznacza, że po prostu nie ma cały czas pewności co do sytuacji. Pewnie wszyscy śledzą teraz te doniesienia koronawirusowe i coraz bardziej mamy mętlik w głowie. Jeden profesor i jedno sławne laboratorium mówi to, inne zupełnie co innego. Tak naprawdę na miejscu Pana ministra Szumowskiego, bo on zdaje się jest tutaj kluczową postacią, sam bym za bardzo nie wiedział, co rekomendować. Myślę. że czekają teraz wszyscy w sztabie kryzysowym na sytuację poświąteczną, czy święta, spotkania rodzinne, nie podniosą jakoś znacząco liczby zachorowań i pewnie te etapy zostaną wtedy jakoś uściślone- powiedział Rafał Ziemkiewicz.

Maseczki mamy nosić do czasu, aż zostanie wynaleziona szczepionka. W bardzo optymistycznych scenariuszach to jest rok lub 1,5 roku.

– Trudno tutaj mieć jakąkolwiek pretensję do rządzących, że nie chcą mówić żadnych konkretów, bo sytuacja jest właściwie nie wiadomo jaka. Niby granice są zamknięte, więc teoretycznie można liczyć na to, że jak się zmniejszy liczba zachorowań w kraju, to wirus będzie miał ograniczony zasięg, ale przecież towary muszą wchodzić, więc nie jest tak, że da się kraj szczelnie otoczyć jakimś płotem nieprzenikalnym dla wirusa. Z drugiej strony też, miesiąc temu myśmy wszyscy wstrzymali oddech i jeszcze żyjemy na tym wstrzymanym oddechu, ale wszyscy wiemy, że się ze wstrzymanym oddechem nie da żyć bez końca. Ja osobiście boję się takiego efektu, że gdzieś tam skończy się w Polakach ten strach, który dotąd paraliżował i sprawiał, że się na wszystko zgodzili, a włączy się taka polska skłonność do kombinowania- ocenił publicysta.  

Telewizja Republika

Wiadomości

Prokurator Wrzosek mówi, że "jest jej przykro po śmierci Barbary Skrzypek". Naprawdę?

Kmita: podstawowe wolności w Polsce są pełzająco odbierane

Litewska prokuratora zdemaskowała rosyjskich podpalaczy

W policji wprowadzono nowe testy sprawności fizycznej

Barbara Skrzypek zmarła po pięciogodzinnym przesłuchaniu przez bodnarowców!

Rzym: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Błaszczak: autorzy rezolucji są antyamerykańscy

Węgry zwalniają z podatku dochodowego kobiety mające dwoje dzieci. I to na całe życie

Paranoja! Ekipa Tuska organizuje "dni otwarte" dla imigrantów

Marta Kaczyńska zabrała głos w sprawie śmierci Barbary Skrzypek

Sok z Buraka pod kontrolą polityków Platformy. W tle państwowa spółka, hejt i nienawiść

Prokurator Wrzosek. Co może człowiek przeciw takiej nienawiści?

Niemieckie marzenie: NATO bez... USA

7 dni żałoby narodowej po tragedii w Macedonii Północnej

Sędzia ujawnia kluczowe fakty w sprawie "dwóch wież"

Najnowsze

Prokurator Wrzosek mówi, że "jest jej przykro po śmierci Barbary Skrzypek". Naprawdę?

Barbara Skrzypek zmarła po pięciogodzinnym przesłuchaniu przez bodnarowców!

Rzym: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Błaszczak: autorzy rezolucji są antyamerykańscy

Węgry zwalniają z podatku dochodowego kobiety mające dwoje dzieci. I to na całe życie

Kmita: podstawowe wolności w Polsce są pełzająco odbierane

Litewska prokuratora zdemaskowała rosyjskich podpalaczy

W policji wprowadzono nowe testy sprawności fizycznej